Hlavní obsah
Průměrná úroková sazba hypoték Foto: David Ryneš, Novinky

Průměrná úroková sazba hypoték zamrzla, pokles se nekonal

Rekordní rok, alespoň co se hypoték týče, skončil. Ovšem v prosinci už žádné rekordy pokořeny nebyly. Rozhodně tedy nenavázal na veleúspěšný listopad, kdy opět poněkolikáté v řadě klesla průměrná úroková sazba a lidé si sjednali rekordní počet hypoték. Poslední měsíc v roce průměrná úroková sazba zamrzla na listopadové hodnotě 1,77 procenta.

Průměrná úroková sazba hypoték Foto: David Ryneš, Novinky
Průměrná úroková sazba hypoték zamrzla, pokles se nekonal

Vyplývá to z údajů ukazatele Fincentrum Hypoindex, který od roku 2003 sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Předpovědi naznačovaly, že v prosinci by situaci na hypotečním trhu mohl ovlivnit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Opak byl ale pravdou – prosinec se proměnil v běžný měsíc roku 2016. Lidé si sjednali celkem 8684 hypotečních úvěrů, o 5702 smlouvy méně než v listopadu.

Navíc v posledním měsíci v roce klesly i objemy, a to o více než 12 miliard korun na konečnou částku 17,665 miliardy korun. Pokles to sice byl obrovský, na druhou stranu ale listopad byl extrémně rekordním měsícem.

„Ač byl prosinec prvním měsícem účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru, dle statistik se zdá, že se za nových podmínek podepisovaly úvěry, které se nevešly do rekordního listopadu. Průměrné úrokové sazby kopírovaly listopadové nabídky a zůstaly nezměněny,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků