Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Milan Malíček, Právo

Odmítnou-li vás v bance s žádostí o úvěr, stáváte se snadnou kořistí úvěrových predátorů

Když nevím, tak se zeptám. A v oblasti půjčování peněz to platí dvojnásob. Špatný úvěr vám může přinést mnoho problémů, dostat vás do dluhové pasti a hlavně vás může zbytečně přijít na spoustu peněz. Na Navigátora bezpečného úvěru se pravidelně obrací lidé s dotazy v oblasti půjček. Často je například zajímá, kde si půjčit, když jim úvěr neposkytla banka.

Ilustrační snímek Foto: Milan Malíček, Právo
Odmítnou-li vás v bance s žádostí o úvěr, stáváte se snadnou kořistí úvěrových predátorů

Navigátor bezpečného úvěru (NBÚ) již čtvrtým rokem pomáhá spotřebitelům v orientaci na trhu půjček, ale také jim vysvětluje některá základní pravidla spojená se spotřebitelskými úvěry. Přinášíme vám nejčastější oblasti dotazů, na které chtějí spotřebitelé získat odpovědi.

Zápis v registru dlužníků

„Dostal jsem se do registru neplatičů. Půjčku jsem už ale splatil a teď potřebuji novou a tu mi nechtějí dát, protože jsem stále v tom registru,“ obrátil se s dotazem na NBÚ jeden ze spotřebitelů.

Lidé si často myslí, že registry jednají proti jejich vlastním zájmům, ovšem opak je pravdou. Registry dlužníků chrání jak úvěrové společnosti, tak právě spotřebitele, kterým se snaží zabránit v předlužení.

Zápis samotný rozhodně neznamená automatickou diskriminaci a omezení přístupu k úvěru. Pokud je vaše platební morálka dobrá, splácíte včas a bez problémů, pak registr právě tyto informace obsahuje a pro banky se tak stáváte spolehlivým klientem.

„Společnost, která půjčuje bez nahlédnutí do registrů, není bezpečným poskytovatelem úvěru a obcházet registry je nezodpovědné,” upozornil Zdeněk Soudný z NBÚ.

Kde si půjčit, když banka úvěr odmítla

Často se lidé ptají, kde si mohou půjčit, když jim banka jejich žádost o úvěr zamítla. Češi bohužel často nechápou, že pokud jsou s žádostí o půjčku odmítnuti bankovními i značkovými nebankovními společnostmi, je to velmi pravděpodobně proto, že je riziko, že úvěrovou zátěž finančně nezvládnou, příliš vysoké.

Tyto společnosti chrání jak sebe, tak především klienta, který by nebyl schopen půjčku splácet. Bohužel klienti se domnívají, že je banky poškodily a hledají řešení u neseriózních společností či přímo u lichvářů. Nejenže úvěr u nich je mnohdy velmi nevýhodný, ale často mívají takové sankční podmínky, které mohou být pro klienty likvidační.

Sankce za zpoždění plateb

„Půjčila jsem si peníze, ale společnost, od které je mám, mi pořád posílá upomínky, že neplatím, i když platím. Oni vždycky napíšou, že na jejich účet částka nebyla připsána, ale já mám doklad, že to platím. Nechtějí se mnou komunikovat. Jak mám postupovat?“ popsala jedna ze spotřebitelek situaci, ve které se neocitla sama.

Podle NBÚ mezi obvyklé a velmi časté metody u nesolidních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů patří například měnění účtů, na které klienti posílají jednotlivé splátky. První splátku zaplatí správně, ale následně si nevšimnou, že další splátky mají posílat na jiný účet. Díky tomu platba není připsána včas, společnosti pak klientům obratem naúčtují vysoký sankční poplatek.

„Zaplatil jsem celý úvěr, ale společnost tvrdí, že tam mám nedoplatek. Je to jenom pár korun, ale protože jsem to nezaplatil v termínu, tak po mně chtějí velké peníze za pokuty. Musím je platit? A je nějaká cesta, jak se bránit?“ zeptal se senior z Ostravy.  I s tímto problémem se lidé setkávají často - stačí drobný nedoplatek a musíte zaplatit vysokou pokutu.

U nesolidních společností stačí například úvěr nedoplatit o pár korun a pro společnost budete bráni jako dlužníci. Dokonce jsou schopni vás kvůli několika korunám hnát až k exekutorovi. Vždy je potřeba myslet na to, že pokud nedodržíte své závazky, přijde sankce. Měla by ale odpovídat tomu, co se stalo.

Smlouvy s poplatkem za vyřízení úvěru

„Bral jsem si úvěr a kromě smlouvy jsem musel podepsat taky smlouvu za vyřízení půjčky. A teď podle té smlouvy musím uhradit skoro stejně, jako za půjčku, co jsem si bral. Je to správné?“ poslal svůj dotaz další ze spotřebitelů.

Zásadně nikdy nepodepisujte jakékoli další smlouvy, které by se nevztahovaly přímo k úvěru. Rizikoví nebo dokonce nebezpeční poskytovatelé úvěru se touto cestou snaží obcházet zákon a donutit vás platit další poplatky či vás zavázat i k jiným povinnostem.

Naopak solidní poskytovatel úvěru má krátkou a jednoduchou smlouvu, kterou si, pokud jí nerozumíte, můžete vzít domů a důkladně prostudovat. Proto vždy podepište jen smlouvu k úvěru, jakýkoli jiný závazek je důkazem toho, že se vás někdo snaží doběhnout.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků