Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Odklad splátek využilo přes čtvrt milionu domácností

Tuzemské banky do konce května schválily odklad splátek 267 924 tisícům domácností, které o ně zažádaly v důsledku šíření nákazy. Celková výše úvěrů, které byly odloženy, činila 208 miliard korun. Vyplývá to ze statistiky České národní banky (ČNB).

Ilustrační snímek Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Odklad splátek využilo přes čtvrt milionu domácností

Zhruba třetinu, celkem 78 658, z celkového počtu schválených žádostí, tvoří odklady splátek hypoték v hodnotě 152 miliard, zbývající dvě třetiny se týkají spotřebitelských úvěrů.

Banky poskytovaly podle mluvčí ČNB Petry Vodstrčilové odklady jednak na základě svého dobrovolného obchodního rozhodnutí a také podle zákonného moratoria, kdy je možné splátky odložit až o šest měsíců, do 31. října.

Už v březnu umožnila řada bank odklad splátek klientům, u nichž došlo k dočasnému výpadku příjmů v důsledku výskytu nákazy nebo souvisejících preventivních opatření.

V průběhu dubna pak bylo Sněmovnou schváleno úvěrové moratorium, které umožnilo, aby kvůli výpadkům příjmů firem, živnostníků a domácností v souvislosti s koronavirovou pandemií nedocházelo ke zbytečným či předčasným insolvencím.

Celkem se bankám sešlo od domácností přes 300 tisíc žádostí, více než desetinu z nich, převážně u spotřebitelských úvěrů, ale banky zamítly. O odklad splátek není možné žádat u úvěrů z kreditních karet, kontokorentů nebo povolených debetů na běžných účtech a také pro úvěry, které byly uzavřeny po 26. březnu. Odklad banky rovněž neumožní v případě, že byl dlužník k 26. 3. v prodlení se splácením úvěru delším než 30 dní.

Živnostníkům úvěry za 6,8 miliardy korun

V programech Covid, II, III a Covid Praha, kde mohou živnostníci a firmy žádat o úvěry se státní garancí a u některých i s poskytnutím peněz na pokrytí úroků, bylo podle údajů ČNB do 29. května schváleno přes 1500 žádostí za 6,782 miliardy korun a čerpáno téměř 4,5 miliardy korun.

Z toho na program Covidu II připadalo 1409 žádostí s čerpanými 4,1 miliardy a v Covid Praha to bylo 99 schválených žádostí s čerpanými 339 miliony.

V programu Covid III se ke konci června evidovalo 964 žádostí za více než 8,3 miliardy, schválené žádosti nebyly do 29. 5. žádné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků