Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Kdo by měl sjednat pojištění pro případné škody v nájemním bytě

Majitel bytu se v případě jeho pronájmu vystavuje riziku, že dojde k jeho poškození. Někteří pronajímatelé proto po nájemcích požadují, aby se proti případným škodám pojistili. Mají na to právo? A jaká pojištění je vhodné sjednat?

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Kdo by měl sjednat pojištění pro případné škody v nájemním bytě

Požadavek na sjednání pojištění pro případné škody v nájemním bytě někteří pronajímatelé zařazují do nájemních smluv. Podle Lukáše Zeleného, vedoucího právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, tato povinnost nájemci být uložena může.

„Nejedná se totiž o nepřiměřenou povinnost, jelikož sjednání takového pojištění je i v zájmu nájemce,“ uvedl Zelený.

Pojistku může uzavřít i pronajímatel

„Ovšem pronajímatel nemusí být ve výsledku s pojištěním sjednaným nájemcem spokojen, jelikož pojišťovny nabízí různé druhy a rozsah pojistné ochrany. Je tedy otázkou, zda není výhodnější, když pojistnou smlouvu uzavře přímo pronajímatel a zohlední náklady na ni ve výši nájemného,“ dodal Zelený.

V případě, že pojištění uzavře pronajímatel, může smlouvu sjednat tak, že sám jako pojistník platí pojistné a nájemce je pojištěným, tedy tím, jehož škody jsou pojištěním kryty.

Další možností je i to, že pojištěným bude přímo pronajímatel, přičemž případně vzniklou škodu uhradí pojišťovna jemu.

Pojištění můžete ale sjednat i tak, že v pojistné smlouvě nebude uveden konkrétní nájemce, bude se tedy vztahovat na všechny případné budoucí nájemce bytu.

Základem je pojištění nemovitosti a domácnosti

V případě pojištění nájemního bytu je vhodné uvažovat o třech typech pojištění, jimiž jsou pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti.

Pojištění nemovitosti se vztahuje na věci pevně spojené s bytem, tedy například na dřevěnou podlahu, radiátory nebo dveřní zárubně. Pojištění domácnosti pak kryje škody na zařízení, jako jsou nábytek, koberce, elektronika, svítidla či věci osobní potřeby.

Někdy je však sporné, které položky spadají do pojištění domácnosti a které do pojištění nemovitosti, je tedy třeba pečlivě prostudovat pojistnou smlouvu a připojené pojistné podmínky. Sporná bývá například kuchyňská linka či vestavěné spotřebiče.

Může pomoci i pojistka „na blbost”

Třetím typem pojištění, které je možné uzavřít, je pojištění občanské odpovědnosti konkrétní osoby, tzv. pojistka na blbost. Vztahuje se na případy, kdy nechtěně způsobíte škodu na cizím majetku nebo na zdraví, například rozbijete skleněnou vitrínu v obchodě, květináč spadlý z vašeho parapetu někoho zraní na chodníku či vaše dítě shodí televizi na návštěvě.

Zde je však nutné dávat velký pozor na to, zda se pojištění vztahuje na škody vzniklé v nájemním bytě, případně se zamyslet i nad tím, zda pojistný limit stačí na pokrytí možné škody. Některé pojišťovny nabízejí pojištění občanské odpovědnosti jako součást pojištění domácnosti.

Pozor na výluky

U každé pojistné smlouvy je třeba se pečlivě seznámit s pojistnými podmínkami, a především pak s výlukami, tedy situacemi, které nejsou pojištěním kryty.

Je pochopitelné, že pojištění se nebude vztahovat na škody, které nájemce způsobí úmyslně. Ty je povinen uhradit sám. „Ovšem některé pojišťovny například pojistné plnění nevyplatí ani v případech takzvané hrubé nedbalosti, což jsou různě definované situace, na které se pojištění rovněž nevztahuje,“ dodal Zelený.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků