Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Je obchodník povinen přijmout natržené či zašpiněné bankovky?

Pokud vám obchodník vrátí poškozenou bankovku, nemusíte ji přijmout. V případě, že se sami chystáte podobnou bankovkou zaplatit, v určitých případech ji obchodník musí od vás převzít. Přehled případů, jichž se to týká, i situací, kdy je obchodník přijetí poškozených bankovek zproštěn, přinášíme ve spolupráci se spotřebitelskou organizací dTest.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Je obchodník povinen přijmout natržené či zašpiněné bankovky?

„Platíte-li hotovostí, může se stát, že vám pokladní nebo obsluha vrátí bankovku nevzhlednou. Když si toho všimnete včas, můžete požadovat její výměnu,“ upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Nic není ztraceno ani tehdy, když si poškození všimnete později. Není třeba s takovouto bankovkou hned běžet do banky, zákon totiž rozlišuje tři kategorie závadného vzhledu bankovek – opotřebované oběhem, běžně poškozené a nestandardně poškozené. „Podle míry poškození se pak určuje, zda můžete poničenou bankovkou zaplatit a zda ji musí obchodník přijmout,“ dodal Zelený.

Opotřebení oběhem

Bankovky projdou rukama tisíců lidí. Zákon proto počítá s vadami, které se na nich v průběhu jejich používání objeví (například odření, pomačkání, zašpinění či narušení okraje).

V takových případech se jedná o bankovky opotřebené oběhem. Obchodník jejich přijetí nesmí odmítnout.

Natržené či popsané bankovky

U bankovek natržených, přetržených, popsaných, pomalovaných, teplem zahnědlých, potištěných nebo necelých mohou nastat komplikace.

Je-li běžně poškozená bankovka celá, musí ji obchodník, který je právnickou osobou nebo směnárníkem, bez výhrad přijmout a stáhnout z oběhu. Jiná situace nastane u bankovky, které chybí podstatná část. Tu už obchodníci mohou odmítnout.

Nenechte si tedy namluvit, že bankovku, která je natržená nebo se skládá nejvýše ze dvou částí slepených k sobě, nepřijímají.

Jinak je tomu ale u podnikajících fyzických osob, u kterých platí stejně jako u zákazníků, že jiné než opotřebované bankovky akceptovat nemusí.

Nestandardně poškozené bankovky

Do třetí kategorie poškozených bankovek spadají bankovky nestandardně poškozené, například ohořelé, obarvené, odbarvené, poškozené hygienicky závadným materiálem, skládající se z více než dvou částí či s nečitelným, deformovaným a proděravělým obrazcem.

Patří sem i bankovky zničené natolik, že není možné ověřit jejich pravost, či poškozené nástražným zařízením na ochranu proti krádeži. Mezi nestandardně poškozené bankovky patří i ty, které mají méně než 50 procent původní plochy či jim chybí celý horní nebo spodní okraj.

S nestandardně poškozenými bankovkami k obchodníkům ani nechoďte, nejsou totiž povinni je přijímat.

„Odmítnout je může každý kromě České národní banky (ČNB), která vás jich ovšem zbaví bez náhrady. Zatímco běžně poškozené peníze ČNB vymění, u nestandardně poškozených tomu tak být nemusí. Pouze v odůvodněných případech, jako jsou například živelní pohromy, dostanete náhradu,“ doplnil Zelený.

U obarvených nebo odbarvených bankovek se posuzuje stupeň poškození individuálně. Pokud bankovka po nechtěném vyprání zůstane beze změn viditelných pouhým okem, musí ji obchodník přijmout a dále do oběhu nevracet.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků