Hlavní obsah

Japonská měna prudce oslabila, země G7 se dohodly na intervenci

Japonská měna v průběhu pátečního obchodování prudce oslabila. Důvodem je koordinovaná intervence zemí G7, první od roku 2000.

Japonská měna prudce oslabila, země G7 se dohodly na intervenci

Japonská měna během pátku prudce oslabila a umazala tak téměř veškeré zisky, které nabrala od minulého týdne, kdy Japonsko zasáhlo zemětřesení a následná vlna tsunami. Na páru s americkým dolarem v pátek japonský jen oslabil z úrovně 79 jenů za dolar na 81,5 jenu za dolar. Vůči euru pak zeslábl ze 110 jenů za euro na 115 jenů.

Pod prodejní tlak se japonská měna dostala v důsledku společné intervence, o které rozhodli v průběhu večerních hodin představitelé zemí G7. Intervenci provedla japonská centrální banka v koordinaci s centrálními bankami Spojených států, Kanady, Británie a eurozóny.

Japonská měna zpevnila během tohoto týdne na páru s americkým dolarem až na své historické maximum, když ve středu ráno krátce zpevnila k ceně 76,50 jenu za dolar. Růst japonského jenu poté, co zemi zasáhlo zemětřesení a začala unikat radiace z elektrárny Fukušima je výsledkem specifického charakteru japonské ekonomiky.

Velmi nízké úrokové sazby, které jsou v Japonsku již více než patnáct let, totiž dlouhodobě nutily japonské domácnosti a firmy zhodnocovat podstatnou část svých úspor v zahraničních cenných papírech, které nabízely vyšší výnos. Očekávání, že část z těchto úspor přiteče znovu do Japonska, kde bude využita k sanaci vzniklých škod a znovuobnovení poškozené infrastruktury, proto japonské měně v minulých dnech paradoxně pomohla růst. Intervence by měla pomoci především japonským firmám vyvážejícím do zahraničí, jejichž situaci může silnější měna dále zhoršovat.

Japonské akcie stále více než 12 procent v mínusu

V reakci na intervenci v pátek japonské akcie posílily o 2,72 %. Největšího růstu se dočkaly zejména akcie exportérů. I navzdory pátečnímu růstu je však japonský akciový index Nikkei225 v porovnání s minulým týdnem stále o více než 12 % níže. Ještě začátkem týdne ale jeho ztráty dosahovaly necelých 20 %, když během pondělní seance ztratil přes 10 % ze své hodnoty.

Klíčová je měnová politika

Další vývoj japonské měny bude záviset především na měnové politice japonské centrální banky. Ta udržuje svou základní úrokovou sazbu na úrovni 0,10 %, díky čemuž jsou tamní sazby nejnižší na světě. Výrazného oslabení by se JPY mohl dočkat zejména v případě, pokud by začaly stoupat úrokové sazby v ostatních zemích, zatímco by v Japonsku zůstávaly i nadále na velmi nízkých úrovních.

Evropská centrální banka již delší dobu naznačuje, že se úrokové sazby chystá brzy zvyšovat, kvůli čemuž japonský jen oslabil na páru s eurem od začátku roku o 6,2 %. Americká centrální banka naopak v tomto týdnu investory znovu utvrdila, že sazby v USA zatím neporostou. To je také jeden z hlavních důvodů, proč se japonský jen na páru s dolarem drží i nadále velmi blízko svých rekordních úrovní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků