Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Jak se bránit šikaně ze strany pronajímatele

Někteří pronajímatelé ve snaze zbavit se nájemce občas použijí praktiky, které hraničí se zákonem. Například mu odpojí elektřinu či zastaví přívod vody. Ve spolupráci se spotřebitelskou organizací dTest přinášíme několik rad a tipů, jak se této šikaně bránit.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Jak se bránit šikaně ze strany pronajímatele

Pronajímatel může nájem bytu ukončit jen z důvodů uvedených v zákoně. Někteří pronajímatelé tedy ve snaze zbavit se nájemce mu například výrazně navýší nájemné, nebo odpojí byt od elektřiny či plynu, přeruší dodávky vody, neprovedou vyúčtování spotřeby energií nebo zadrží nájemci přeplatky z vyúčtování.

Odpojit nájemce od energií nebo vody však pronajímatel nesmí. Pokud tak učiní, může se dopustit dokonce trestného činu.

„V takovém případě by měl nájemce pronajímatele upozornit, že na něj podá trestní oznámení, a pro případné řízení by měl zdokumentovat situaci třeba videonahrávkou stavů měřičů. Doklady o přerušení dodávek mohou soudu poskytnout i dodavatelé energií a vody,“ upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Zvýšení nájemného stanoví zákon

Zvýšit nájemné může pronajímatel pouze do výše stanovené zákonem, a to nejdříve za dvanáct měsíců od posledního zvýšení. Zároveň ale takové zvýšení nesmí přesáhnout 20 procent nájemného včetně zvýšení, ke kterému došlo v posledních třech letech.

Výsledná výše nájemného nesmí navíc překročit obvyklé nájemné. Tím se myslí nájemné za obdobný byt v místě nájmu sjednaný za obdobných podmínek. V případě sporu si soud nechá zjistit obvyklé nájemné od realitních kanceláří nebo soudních znalců.

Vyúčtování služeb je povinností pronajímatele

Pokud za služby platíte pronajímateli zálohově, je povinen vám dodat jejich vyúčtování.

„Pronajímatel musí dát nájemci vyúčtování do čtyř měsíců od konce zúčtovacího období a na písemnou žádost mu musí vysvětlit veškeré nejasnosti. Navíc zpozdí-li se pronajímatel s vyúčtováním, má nájemce právo požadovat po něm pokutu, která činí dle zákona až 50 korun za každý den,“ upozornil Zelený.

Kontroly v bytě si ošetřete ve smlouvě

Pronajímatel má právo čas od čas kontrolovat stav bytu či v něm provést potřebné úpravy. Pokud tak ovšem činí každou chvíli, je možné opět mluvit o šikanózním chování. V tomto případě však záleží na konkrétních okolnostech pro posouzení, co už je nad míru. Je vhodné si podrobnosti ohledně kontrol a úprav v bytě stanovit již v nájemní smlouvě.

Ustanovení nájemní smlouvy však nesmí být nepřiměřená a takzvaně zkracovat nájemce na jeho právech. Taková ustanovení nájemní smlouvy jsou neplatná a nájemce je nemusí dodržovat. Jedná se například o omezení návštěv či nejrůznější smluvní pokuty.

„Pronajímatelé se někdy spoléhají na to, že, lidově řečeno, co je psáno, to je dáno, a že tedy nájemce musí dodržovat vše, co je sjednáno v nájemní smlouvě. Na nepřiměřená ustanovení, ustanovení o smluvních pokutách a ustanovení zkracující práva nájemce se však hledí, jako by ve smlouvě vůbec nebyla. Taková ustanovení může nájemce, přestože jsou ve smlouvě, ignorovat,“ doplnil Zelený.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků