Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Finanční poradna: Podmínky pro uplatnění zaplacených úroků z úvěrů na bydlení

Jen několik týdnů zbývá pro podání daňového přiznání. Pokud si ho zpracováváte sami, finálním termínem je pro vás 1. duben 2020. Daňový základ si můžete snížit o různé daňové odpočty. Mezi ně patří i zaplacené úroky z hypotéky či úvěru ze stavebního spoření.

Ilustrační snímek Foto: Gabriela Krejčová, Novinky
Finanční poradna: Podmínky pro uplatnění zaplacených úroků z úvěrů na bydlení

Ve spolupráci s odborníky ze společnosti Golem Finance přinášíme přehled toho nejdůležitějšího, co je potřeba vědět při uplatnění odpočtů z úvěrů na bydlení.

Za co je možné odčítat

Od základu daně můžete odečíst úroky zaplacené za úvěry na bydlení, tedy úvěry ze stavebního spoření a hypoteční úvěry, které vám poskytly pouze banky.

Další podmínkou je, že jste úvěr použili na řešení bytových potřeb. Pokud jste například čerpali tzv. americkou hypotéku a peníze nepoužili na bytové potřeby, odpočet uplatnit nemůžete.

Odečíst úroky si můžete i z úvěru na koupi pozemku, pokud na něm bude zahájena do čtyř let výstavba bytového nebo rodinného domu.

Kdo si může odečítat

Ten, kdo uplatní daňový odpočet z úvěru na pořízení bydlení, musí danou nemovitost vlastnit a užívat ke svému trvalému bydlení nebo bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů. Podmínkou však není, aby měl v daném domě či bytě trvalé bydliště.

V případě ostatních účelů není podmínkou vlastnictví nemovitosti, ale stále platí podmínka trvalého bydlení. Tzn., že úroky z úvěru na rekonstrukci si může odčítat i nájemník, pokud úvěr použil na opravu či rekonstrukci bytu či domu ve kterém bydlí.

Vždy však platí, že osoba uplatňující daňový odpočet musí být uvedena na úvěrové smlouvě jako přímý účastník. Nestačí, že úvěr pouze splácí.

Kolik je možné si odečíst

Z daňového základu si múžete odečíst sumu úroků až do výše 300 tisíc korun ročně.

Účastníků na úvěrové smlouvě může být více. V takovém případě může daňový odpočet uplatnit buď jeden, nebo všichni rovným dílem.

Celkovou sumu úroků, kterou jste v průběhu roku zaplatili, zasílají banky klientům na počátku roku. Pokud jste výpis z jakéhokoliv důvodu neobrželi, kontaktujte svou banku nebo hypotečního makléře.

Jak úroky odečíst

Odpočtu od základu daně mohou využít zaměstnanci i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Odpočet úroků se provádí vždy na konci zdaňovacího období v rámci daňového přiznání (OSVČ) nebo zúčtování daně (zaměstnanci), ke kterým přiložíte vyčíslení výše zaplacených úroků zasílané bankou a kopii alespoň první strany úvěrové smlouvy.

V případě, že odpočet uplatňujete poprvé a vztahuje se k úvěru na pořízení nemovitosti, odborníci ze společnosti Golem doporučují přiložit i výpis z katastru potvrzující vlastnictví nemovitosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků