Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Finanční poradna: Jak vybrat kvalitní pojištění invalidity

Úrazové pojištění patří mezi nejčastěji uzavíraný typ pojištění. Podle odborníků je to logické, v případě úrazu pomůže po dobu nezbytné rekonvalescence vykrýt výpadek příjmu. Nicméně lidé často zapomínají na mnohem důležitější pojištění, a to pojištění invalidity.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Finanční poradna: Jak vybrat kvalitní pojištění invalidity

Mnozí lidé nemyslí na to, že je může potkat trvalá pracovní neschopnost, příjmy se jim sníží na minimum na dlouhou dobu, někdy až do konce života. A zejména, pokud budete chtít pokrýt všechny náklady spojené s léčbou a zároveň udržet stejný životní standart pro celou rodinu, nemluvě o nákladech spojených s invaliditou (úprava bytu nebo domu na bezbariérový apod.), je nezbytné se nad sjednáním příslušného pojištění zamyslet.

Pojištění trvalé invalidity má v nabídce mnoho pojišťoven, je tedy z čeho vybírat.

Proč zrovna pojištění invalidity

Mnohé pojišťovny evidují vyšší četnost sjednání pojištění na smrt než na invaliditu. Důležité je však si uvědomit, že se s větší pravděpodobností stanete invalidou, než že zemřete v produktivním věku. Navíc finanční zatížení je v invaliditě mnohem vyšší než v případě úmrtí. Podle statistik dokonce až tři pětiny lidí v invalidním důchodu jsou mladší 55 let.

Invalidním se ale nemusíte stát pouze vinou úrazu, nejčastějšími příčinami invalidity jsou poruchy svalové a kosterní soustavy, oběhové soustavy či poruchy duševního zdraví.

Co je třeba vědět před sjednáním

Některé pojišťovny rozdělují své klienty do tzv. rizikových skupin a pak podle zařazení se může stát, že jsou někteří klienti dokonce nepojistitelní či v lepších případech platí „pouze“ vyšší pojistné.

Do první nejméně rizikové skupiny patří lidé, kteří pracují jako administrativní pracovníci nebo manuálně na minimální úrovni. Do druhé rizikové skupiny patří například mechanici s těžkou technikou či policisté a třetí rizikovou skupinou jsou povolání s extrémními riziky (např. práce ve výškách nebo v dolech).

Pokud patříte do některé z rizikovějších skupin, vyplatí si vybrat pojišťovnu, která jednotlivé rizikové skupiny nerozlišuje.

Součástí dostatečně kvalitního pojištění by měla být i nevypověditelnost smlouvy ze strany pojišťovny. Stává se to v případech, kdy klient onemocní, pojišťovna ho vyplatí a poté vypoví různá rizika, což je vzhledem k možnému zhoršení stavu invalidity (například invalidita II. stupně může progresivně vzrůst na III. stupeň) zdraví ohrožující. Klienti pak přichází o další potřebné finanční prostředky pro svou léčbu. Proto je dobré zařídit si takové pojištění, kde budete moci vypovědět smlouvu pouze vy.

Pojišťovny mají také tzv. čekací dobu na nemoc, než v případě, že vypukne, vyplatí pojistné plnění. Ta se pohybuje od dvou měsíců až po dva roky. Zjistěte si proto předem, jakou dobu budete muset čekat, protože v takových chvílích, je čas velmi rozhodující faktor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků