Hlavní obsah
Studenti mají zájem o větší byty 3+1 nebo 3+kk, ve kterých jich potom bydlí alespoň čtyři. Foto: Profimedia.cz

Ceny nájmů výrazně rostou, i tak studenti priváty upřednostňují před kolejemi

I přesto, že ceny nájemného v univerzitních městech opět vzrostly, tentokrát i o tisíce korun, studenti nejčastěji vyhledávají bydlení tzv. na privátě. Od pronájmu je často neodradí ani to, že bydlení na kolejích vychází levněji.

Studenti mají zájem o větší byty 3+1 nebo 3+kk, ve kterých jich potom bydlí alespoň čtyři. Foto: Profimedia.cz
Ceny nájmů výrazně rostou, i tak studenti priváty upřednostňují před kolejemi

Mnozí vysokoškoláci často nechtějí se svými kolegy sdílet malé pokojíky a společné sprchy na kolejích, ale bydlet ve svém, pouze se svými přáteli.

Navíc některé koleje bohužel pojmou jen malou část studentů, kteří v novém školním roce přijdou do univerzitních měst po prázdninách studovat. Desítky až stovky studentů se tak na koleje nedostanou a musí své bydlení řešit jinak. Poptávka po bytech k pronájmu tak koncem léta výrazně stoupá.

Růst nájmů až o pětinu

V letošním školním roce ale studenty čeká nemilé překvapení, nájmy totiž výrazně rostou. „Například v Praze se nárůst nájemného v bytě 3+1 pohybuje až okolo 20 procent. Nájemníci letos zaplatí průměrně kolem 21 tisíc korun měsíčně,“ uvedl Martin Březina ze společnosti UlovDomov.cz.

A právě třípokojové byty podle zkušeností makléřů mezi vysokoškolskými studenty tzv. nejvíce letí. Jeden byt si pronajmou alespoň čtyři studenti a o náklady na bydlení se tak bez větších problémů podělí.

Jenže tomuto typu bytů se nájemné zvýšilo nejvíce. V Praze průměrně až o 3500 tisíce korun, ale i v Brně si nájemníci připlatí, a to mnohdy až o tisícikorunu. Zvýšení nájemného se týká i dalších měst jako je Ostrava, Olomouc, Liberec nebo Plzeň.

 Porovnání cen pronájmu bytu 3+kk v jednotlivých univerzitních městech
Město
Cena pronájmu
v roce 2016 (v Kč)
Cena pronájmu
v roce 2017 (v Kč)
Meziroční nárůst
ceny pronájmu
Praha19 500 22 000 13 %
Brno14 500 15 000 3 %
Ostrava10 000 11 700 17 %
Plzeň10 500 11 90013 %
Liberec11 500 12 000 4 %
Olomouc11 500 12 500 4 %
Zdroj: Ulovdomov.cz; Pozn.: Ceny jsou uváděny bez služeb
Porovnání cen pronájmu bytu 3+1 v jednotlivých univerzitních městech
Město
Cena pronájmu
v roce 2016 (v Kč)
Cena pronájmu
v roce 2017 (v Kč)
Meziroční nárůst
ceny pronájmu
Praha17 500 21 00020 %
Brno13 000 14 000 8 %
Ostrava9000 9000 0 %
Plzeň10 000 10 0000 %
Liberec10 500 11 000 5 %
Olomouc11 000 11 000 0 %
Zdroj: Ulovdomov.cz; Pozn.: Ceny jsou uváděny bez služeb

Nejdráže pochopitelně vycházejí pronájmy bytů v centru a nejbližším okolí. Například v Brně se ceny podle lokality mohou lišit až o devět tisíc korun. Pro studenty je ale důležitá i dostupnost, proto často vyhledávají i nájemní bydlení v blízkosti svých vysokých škol.

Koleje jsou levnější, byty ale táhnou více

Studenty neodrazuje ani vyšší cena. Pronájem třípokojového bytu v Praze se šplhá až ke dvěma desítkám tisíc korun, další tisíce spolknou poplatky. Cena kolejí se v Praze pohybuje od 2250 do 3870 korun za osobu a zahrnuje už veškeré náklady. Při průměrném kolejném okolo tří tisíc korun tak vyjde pronájem bytu čtveřici studentů o několik tisícovek dráž.

Obdobně na tom je i Brno, kde se kolejné na osobu pohybuje od 2580 po 3450 korun a průměrný pronájem 70metrového bytu bez poplatků vyjde na zhruba 14 tisíc korun.

Naopak nejvýhodnější podmínky pro pronájmy jsou v Ústí nad Labem, Českých Budějovicích či Ostravě, kde pro skupinu čtyř až pěti studentů vyjde pronájem bytu levněji než bydlení na koleji.

Pronájem bytu se ale hledá těžko

Jak ukazují zkušenosti makléřů, kteří se s požadavky studentů na pronájem vhodného bytu v současné době setkávají, získat kvalitní podnájem je složité a studenti hledají většinou déle než běžní nájemníci.

Zatímco v menších univerzitních městech se na ně většinou štěstí usměje, v Praze či Brně makléři evidují desítky odmítnutých zájemců.

„Najít pro studenty pronájem bytu je velký oříšek. V Praze je na bytovém trhu veliký přetlak poptávky a majitelé si více vybírají. Například u studentů se jim nelíbí, že chtějí bydlení jen od září do června, málokdy si jej chtějí sjednat na delší období,“ uvedla Kamila Buráňová ze společnosti RE/MAX Plus.

Podle jejích zkušeností někteří majitelé bytů právě studenty moc nechtějí. „Bojí se o vybavení bytu, o hluk a také o reakce sousedů. Preferují proto jiný typ nájemníků. To se projevuje v tom, že získat tento typ podnájmu je složité a hledání trvá většinou delší dobu,“ dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků