Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který pro Cetelem realizovala agentura STEM/MARK.

Tři čtvrtiny lidí hodlají letos do dovolené investovat do 15 tisíc korun za osobu. Platí přitom, že za tuzemskou dovolenou plánují Češi utratit méně než za zahraniční. Zatímco v případě tuzemské se chtějí nejčastěji vejít do pěti tisíc korun za osobu, v případě zahraniční je to 10 až 15 tisíc.

Z průzkumu také vyplynulo, že lidé šetří častěji na zájezdu než při útratách na místě. Na pořízení zájezdu chtějí ušetřit necelé dvě třetiny lidí, v místě pobytu pak hodlá šetřit zhruba polovina a těch, kteří si předem stanoví, kolik mohou v místě pobytu utratit, jsou zhruba tři pětiny.

Do pěti tisíc korun na osobu za útraty v místě pobytu se chtějí vejít tři čtvrtiny. Přesto ale skutečné částky, které lidé za dovolenou utratí, a to ať už v místě pobytu nebo za cestu a pobyt samotný, budou nakonec o něco vyšší. Více než třetina lidí totiž přiznává, že předem stanovené limity většinou překročí.

Chorvatsko stále táhne nejvíc

Letos pojedou Češi na letní dovolenou nejčastěji jen v rámci Česka (37 procent). Do zahraničí se plánuje vydat pětina lidí a téměř každý šestý si chce dopřát dovolenou jak v zahraničí, tak v Česku. Čtvrtina lidí letos letní dovolenou neplánuje.

Mezi nejoblíbenější zahraniční destinace Čechů bude i letos patřit Chorvatsko, jehož obliba meziročně dokonce stoupla. Vydá se tam více než čtvrtina lidí. Naopak menší zájem oproti loňskému roku mají lidé o Itálii (15 procent), i tak je ale druhým nejčastějším cílem.

Třetí pomyslnou příčku letos překvapivě obsadilo Rakousko, které v loňském roce patřilo mezi méně navštěvované destinace. Letos tam však směřuje každý devátý dotázaný, častěji přitom muži než ženy.

V těsném závěsu za Rakouskem se drží SlovenskoŘecko, které letos patří mezi oblíbené destinace zejména žen.

Dovolenou v Česku plánují lidé nejčastěji maximálně na týden (48 procent), zatímco zahraniční na osm až deset dní včetně cesty (42 procent). Proti loňskému roku plánují lidé strávit v cizině kratší dobu.

Cena při výběru dovolené hraje prim

Při výběru dovolené je pro Čechy stále nejdůležitější cena, zmínilo více než 94 procent lidí. Hned po ní je v žebříčku priorit destinace (88 procent). Za důležitou považují lidé také dopravu (75 procent). Platí přitom, že s přibývajícím věkem jí lidé přisuzují větší význam. Strava je důležitá rovněž pro tři čtvrtiny.

Zájezd přes cestovní kancelář si chce letos koupit či si již koupila necelá třetina lidí, z drtivé většiny ti, kteří se chystají za hranice.

Může se vám hodit na službě Firmy.cz: