Podle České obchodní inspekce (ČOI) ale nesmí obchodníci prodávat cigarety za jinou cenu, než je uvedena na kolku. „Obchodník nesmí prodávat cigarety za cenu vyšší ani nižší, než je uvedena na platném kolku. S tím, že to obchodník poruší, se v rámci našich kontrol setkáváme,“ řekla Právu mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Nejde mi o těch šest korun, co mi pak vrátili. Kolik ale takto prodali zdražených cigaret, které ale koupili ještě za nižší cenu? Nepřijde mi férové se na zdražování ještě přiživovat. Proč nedoprodají staré zásoby za původní ceny a pak, když už přijdou zásoby po zdražení, je zkrátka nepřecení?“ řekl Právu čtenář.

Cena cigaret uvedená na účtence.

Cena cigaret uvedená na účtence

FOTO: Scan redakce, Právo

Albert: Ojedinělá chyba, omlouváme se

„Velmi nás mrzí situace, ke které došlo při přeceňování zboží, chybu jsme ihned po upozornění na dané prodejně odstranili. Zákazníkovi se tímto omlouváme,“ reagovala mluvčí Albertu Judita Urbánková. Podle ní se do prodeje už za vyšší ceny dostaly omylem cigarety z ještě starších zásob, u nichž je na kolcích nižší cena, ale pokladní systém byl již nastaven na zdražení. Konstatovala, že další stížnosti podobného ražení vedení řetězce nezaregistrovalo.

Podle Fléglové není vyloučeno, že v souvislosti s přechodem na dražší cigarety se mohou vyskytnout další obdobné stížnosti.

Už před uzákoněním zdražení Právo informovalo, že se u některých asijských prodejců v centru Prahy poté, co do kasy načtou čárový kód cigaret, zobrazí cena i o čtyři koruny vyšší, než je na kolku.

Každopádně zákazníci by si měli kontrolovat účtenky a cenovky na zboží, neboť k nesouladu deklarované a ve skutečnosti naúčtované ceny může docházet například u „letákového“ zboží v akcích.