„V tomto případě je možné, aby o hypotéku zažádal rodič a jeho potomek by byl spoludlužníkem. V momentě, kdy by byl schopen sám splácet hypotéku, rodič by požádal o vyvázání z hypotéky, případně by bylo možné doplnit nového spoludlužníka, například partnera či partnerku,“ sdělil Právu Jan Holinka z České spořitelny.

V Hypoteční bance je rovněž tento model financování možný. „Vlastníkem nemovitosti je dítě a vlastníkem hypotéky rodič. V době, kdy potomek dokončí školu a zaměstná se, může využít možnost tzv. přistoupení spoludlužníka k hypotečnímu úvěru,“ vysvětlila Kateřina Krásová z Hypoteční banky.

„Potomek může být spoludlužníkem už od počátku úvěrového vztahu, a jak si dlužníci mezi sebou dohodnou splácení je jejich věc, nebo může k úvěru přistoupit kdykoli později. Pokud má dostatečné příjmy, může úvěr i převzít,“ sdělila Hana Růžičková z Raiffeisenbank.

Konec fixace: pozor na nové podmínky

Lidé už však na začátku musejí počítat s tím, že po fixačním období, obvykle pětiletém, jim může banka na další období úroky zvýšit a tím celý úvěr zdražit, shodou okolností právě v okamžiku, když splátky začne mít na starosti potomek.

Je třeba se tedy včas začít zajímat, jaké nové úroky budete mít. Nyní jsou u nových hypoték na historických minimech, ale co bude za pět let, těžko dnes někdo odhadne.

Jde o to, že hypotéku, pokud se vám nové úroky zdají moc vysoké, musíte splatit naráz celou, respektive refinancovat jiným úvěrem, přesně v daném termínu po ukončení fixace. Jinak to obvykle nelze nebo jen za cenu obrovských přirážek.

„Nabídku nových sazeb zasíláme klientům zhruba šest týdnů před koncem fixace úrokové sazby,“ upřesnil Holinka z České spořitelny. Hypoteční banka zasílá novou nabídku 42 dní před termínem refixace. „Jsme povinni oznamovat to klientům 30 dní předem, obvykle jsou ale informováni dříve,“ dodala Růžičková z Raiffeisenbank.