Muži v zelených kombinézách, zakrývající i obličej, kteří vypadají jako výrazní pouliční reklamní poutači, nahánějí po ulicích, v zaměstnání, u sousedů dlužníky. Dělají jim ostudu, pořád s upomínkou běhají za nimi, a tím na ně tlačí.

Říkají si Dlužíci. Poměrně skrytý je i poskytovatel této služby, ze stránek nevyplývá, kdo za tím stojí.

Potíž je v tom, že údajná pohledávka není posvěcena soudem, jako je tomu už u exekucí, a tak i její vznik může být rozporuplný. Přesto ale tím člověka de facto v očích veřejnosti odsoudí.

„Naši zelení mužíci věnují pečlivou pozornost každému našemu zákazníkovi. Upomínky doručujeme tak, aby se dlužník nemohl vymlouvat, že o nás neví, nebo že nás přehlédl. Upomínku nosíme za dlužníkem až do doby převzetí. Jsme kreativní a naše doručovací metody jsou veskrze průkopnické,“ tvrdí Dlužíci.

Levní nejsou. Za dvě doručení upomínky chtějí 1500 korun, za deset šest tisíc plus deset procent z ceny pohledávky po jejím inkasování.

Vyvolávají rozporuplné reakce

I když mnozí vymahači takové postupy schvalují, protože tvrdí, že 80 procent dlužníků si nepřebírá poštu a nereagují na první upomínky, někteří exekutoři se naopak od těchto postupů distancují.

„Na rozdíl od nejrůznějších vymahačů naše činnost podléhá přísnému dozoru. Jenže pokud na nás bude veřejnost pořádat hony a napadat naše vykonavatele, pak to dospěje k tomu, že se věřitelé začnou uchylovat k různým alternativním metodám, ať zákonným či nelegálním,“ reagoval na to šéf Exekutorského úřadu Přerov Robert Runták.

Dlužíci ale nejsou jediní, kteří vyvolávají rozporuplné reakce. Firma Plat-Roz, s. r. o., zase nabízí rychlé vymožení pohledávek přes podání elektronického platebního rozkazu.

Firma ale na svých webových stránkách zveřejňuje dokumenty z konkrétních případů včetně soudních, a to i se jmény žalobců a žalovaných. I to má podle jejího názoru přispět k nátlaku na dlužníky.

Na druhou stranu se tak na internet dostávají citlivé osobní údaje vypovídající o životní situaci konkrétních osob.