V Česku on-line aukce nyní aktivně využívá více než milión lidí, v to nepočítaje specializované aukční servery pro podniky. Výhodou je, že nemusíte mít firmu, a přesto si můžete zajímavě přilepšit.

Neprodávanější na specializovaných serverech jsou elektronika, počítače, oblečení a sběratelské věci. Roste zájem o dětské zboží a hračky. Aukcí na masově navštěvovaných portálech rovněž stále více využívají firmy. Například jistý výrobce luxusního dřevěného nábytku exportuje většinu své produkce do Anglie a z celkové dodávky mu zůstala desítka dřevěných dětských kolíbek. Zatímco v obchodech se nabízejí za čtyři pět tisíc korun, a to v mnohem horší úrovni materiálů i zpracování, firma zbylé zboží pověsila na aukci za zhruba dva tisíce korun a prakticky okamžitě je prodala, s tím, že kupující přihazovali až na tři tisíce korun. Svoji roli sehrává i pocit nedostatku, že daného zboží je málo.

Kalhotky s logem Policie ČR

Ke kuriozitám nabízených u nás v aukci na internetu patří spodní prádlo s logem Policie ČR (prodávající porušil zákon), šroub do rakve nebo kurzy líbání. Další nabízel vlastní kůži pro vytetování firemního loga.

Obchodování on-line je v praxi založeno na vzájemné důvěře, a to i mezi zcela neznámými lidmi. Kupujete třeba výfuk na motorku v Americe, ale platba kartou nedopatřením odešla dvakrát. „Hlavně v USA jsem se vůbec nebál, peníze poslali zpátky. Na Západě je to běžné, ale třeba minimum důvěry panuje u polských prodávajících nebo kupujících,“ říká třicetiletý motorkář z Brna, který má zkušenosti, jak z našich internetových aukčních stránek, tak těch globálních, a přes ně kupuje věci pro vylepšení svého stroje. Důvěra absolutně schází například v Rusku - tam platba kartou předem prakticky neexistuje. Účastníci aukce se obvykle musejí sejít a předat si peníze a zboží z ruky do ruky.

Poplatky a provize

Systém komentářů umožňuje uživatelům hodnotit svou spolehlivost. Každý uživatel si tak buduje reputaci. Čím lepší je, tím lépe se mu obchoduje. Poplatky za aukci se v Česku pohybují od 0,2 do 10 korun a provize činí maximálně pět procent.