Zatímco loni se v Česku prodalo necelých 2700 ready-made společností, už za prvních devět měsíců letošního roku je to téměř 2300 předem založených společností.

Podle Vítězslava Hrušky ze společnosti SMART Companies lze očekávat, že do konce roku to bude až tři tisíce prodaných, předem založených firem. Největší změnou proti prvnímu pololetí letošního roku je podle něho nárůst počtu prodaných předem vytvořených akciových a evropských společností.

Stačí pár kliků a platba on-line

Specializované, a v tomto směru již zavedené společnosti, dokonce umožňují koupit si prázdnou firmu přes internet, přičemž se platí kartou a celá záležitost netrvá déle než patnáct minut. Za cenu několika desítek tisíc korun nemusí člověk absolvovat žádné administrativní běhání, vyplňování formulářů a fronty na úřadech. Stačí občanský průkaz či pas.

Využívají toho nejčastěji developerské firmy, realitní kanceláře, investiční společnosti a advokátní kanceláře kupující prázdnou firmu pro své klienty. Předem založené firmy existují na adresách specializovaných společností, které k tomu poskytují i základní kancelářský servis, jako je například podatelna. Sídlo si ale lze samozřejmě změnit.

Adresy se nabízejí už i přes ulici

Kromě velkých, takto zaměřených společností, začínají tuto službu nabízet i drobní podnikatelé a majitelé nemovitostí, hledající alespoň nějaké využití pro své nyní neobsazené kanceláře. S nabídkou „poskytnutí adresy za účelem registrace firmy“, vyvěšenou na domě do ulice, se můžete setkat třeba na samotném kraji Prahy v Horních Počernicích.

Název? Často nesrozumitelné slovo

Ten komu záleží na srozumitelnosti názvu firmy má obtížný výběr z nabízených skořápek, protože v některých případech se jedná o nic neříkající shluk písmen vytvářející obtížně vyslovitelná slova. Za vlastní název si musíte připlatit.

Záleží na tom, co všechno je v ceně

Při nákupu společnosti na klíč je nutné se informovat o všech poplatcích a o tom, zda jsou ceny včetně DPH. Změna názvu společnosti a jejího sídla například probíhá v rámci téže schůzky u notáře, jako samotný převod společnosti, takže to není samostatný úkon, za který by měl člověk platit.

Cena za předem založenou firmu se může lišit u různých prodejců až o polovinu. Porovnávat lze konečnou cenu za koupi ready-made společnosti s ručením omezeným včetně změny názvu společnosti, jejího sídla, registraci k dani z příjmu a k DPH, vyřízení živnostenského listu. Ve skutečně koncové ceně záleží na tom, co všechno zahrnuje a zda si ještě některé úkony musíte dokupovat. Dražší jsou akciové společnosti a s. r. o. založené dříve, tedy v letech 2006 a 2007.

Výhody ready-made společnosti

- Je zapsaná v obchodním rejstříku.
- Má splacený základní kapitál (100 %).
- Je bez obchodní historie.
- Nemá ani dluhy ani závazky.
- Umožňuje jednat jejím jménem během několika minut od projevení zájmu.

Co se ještě dělá na klíč

- Převod obchodního podílu/cenných papírů společnosti.
- Uspořádání a organizace valné hromady pro změny ve společnosti.
- Vyřízení živnostenských oprávnění a koncesí, registrace společnosti k daním.
- Zpracování a podání návrhu na zápis změn do obchodního rejstříku.
- Ohlášení změn příslušným úřadům.

Většina s. r. o. na minimu

Nejoblíbenější právní formou pro podnikání jsou společnosti s ručením omezeným, ale většina z nich, bez ohledu na způsob založení, je podkapitalizovaná. Podle České kapitálové informační agentury (ČEKIA) má téměř 90 % společností s ručením omezeným a 60 % akciových společností registrovaný kapitál pouze ve výši zákonného minima. Většina kapitálu je tak soustředěna do malého počtu subjektů.

Prostřednictvím společnosti s ručením omezeným podniká 300 tisíc Čechů. Téměř polovinu společností s ručením omezeným ovládá pouze jedna fyzická osoba.