Oficiální žádost je totiž podmínkou pro zahájení programu nákupu španělských státních dluhopisů. Brusel chce, aby se tento program spustil raději dříve než později. Přeje si, aby se napjatá situace v Evropě konečně zklidnila a nedošlo k opakování stavu, kdy investoři zaženou nejen Španěly, ale také Italy do kouta.

Ti by pak opět pod tlakem vysokých dluhopisových výnosů, tržní nervozity a otázek ohledně budoucnosti eura o pomoc stejně nakonec požádat museli. Brusel tedy upřednostňuje, aby se tak učinilo raději dříve a v klidu.

Premiér Marian Rajoy pravděpodobně preferoval nejdřív představit reformní plány a až následně pak požádat o pomoc, aby nebyl Španěly podezírán z toho, že ho k nepopulárním krokům donutila Evropa.

Brusel ale slibuje, že reformní opatření, které Madrid minulý týden představil, jsou dostatečné a nebude už po něm vyžadovat žádné další radikální opatření.

Proti se staví Německo

Německo bylo hlavním odpůrcem zahájení programu nákupu dluhopisů problematických zemí. Z tohoto důvodu se také k žádosti Španělska o pomoc staví negativně. Tamní ministr financí Wolfgang Schäuble prohlásil, že Madrid koná dostatečné reformní kroky, a bude tedy schopen vypořádat se s fiskální krizí bez pomoci ECB.

Prohlásil, že investoři časem sami rozpoznají, že Pyrenejský poloostrov jede správným směrem a sami projeví zájem o nákup tamních dluhopisů. Zdá se tedy, že německý parlament je čím dál tím méně ochoten financovat další evropské země, hlavně v období, kdy mu pomalu končí volební období. Není se vůbec čemu divit, vždyť jen nedávno musel schvalovat půjčku španělským bankám.

Kdy přesně?

Momentálně existuje několik scénářů, kdy by  mohlo dojít k oficiální žádosti Španělska o pomoc. První termín se nabízí již tento víkend. V pondělí se totiž koná zasedání ministrů financí v Lucemburku, kde by tento krok mohl být podrobněji prodiskutován.

Spekuluje se i o pozdějším termínu v souvislosti s konáním regionálních voleb v Baskicku a Galicii. Ty jsou plánované na 21. října. Je možné, že by premiér Rajoy v zájmu boje o voličskou popularitu ještě vyčkal, než tyto volby proběhnou.