Hlavní obsah
Zrušené zájezdy do Egypta budou stát cestovní kanceláře desítky miliónů. Ilustrační foto Foto: Věra Keilová, Právo

Zrušené zájezdy do Egypta připraví cestovní kanceláře o desítky miliónů

Kvůli vyhrocené situaci v Egyptě ruší české cestovní kanceláře zájezdy do této destinace. Následkem toho přijdou podle prvních odhadů až o desítky miliónů korun. Například Exim tours odhaduje ztrátu za tento víkend na necelých 20 miliónů korun. Podle odborníků se řada menších cestovních kanceláří specializovaných na Egypt může dostat do existenčních problémů.

Zrušené zájezdy do Egypta budou stát cestovní kanceláře desítky miliónů. Ilustrační foto Foto: Věra Keilová, Právo
Zrušené zájezdy do Egypta připraví cestovní kanceláře o desítky miliónů

"Jenom za tento týden to může být ztráta 40 až 45 miliónů korun, pokud se nepodaří nějakým způsobem to dojednat s hoteliéry v Egyptě. Předpokládám ale, že CK nebudou mít šanci získat peníze zpět z těch už předplacených rezervací," řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Cestovní kanceláře i v sobotu pokračují v jednání s postiženými klienty o výměně místa pobytu či termínu zájezdu. "Naprostá většina lidí má zájem o jiný zájezd. Dovolenou mají naplánovanou, a když nemohou do Egypta, chtějí jinam. Peníze zpět zatím téměř nikdo nechce, někteří lidé se podívají na alternativní možnosti a rozhodnou se přes víkend," uvedl marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný. Ztráty nyní nedokáže odhadnout, bude podle něj záležet na jednání s leteckou společností a hotely.

"Převažují reakce lidí, kteří se zlobí, že do Egypta nelétáme," dodal marketingový ředitel CK Exim tours Stanislav Zíma.

Místo Egypta Řecko nebo Turecko

Také drtivá většina ze zhruba 500 klientů CK Fischer, kteří měli v nejbližších dnech vyrazit do Egypta, si místo toho vybrala jinou destinaci.

"Nejčastěji volí místo Egypta řecké ostrovy nebo tureckou riviéru," sdělil mluvčí kanceláře Jan Osúch. Turisté, kteří již v Egyptě jsou, se prý vrátí v plánovaných termínech, nikdo podle Osúcha nepožádal o zkrácení dovolené. O případných ztrátách CK Fischer nechtěl mluvčí spekulovat. "Peníze za zrušený zájezd jsme vraceli jen několika desítkám klientů," doplnil.

České cestovní kanceláře v pátek zrušily až do 26. srpna zájezdy do Egypta. Jen o tomto víkendu neodletí 2000 turistů. Cestovní kanceláře tak reagovaly na doporučení ministerstva zahraničí. České občany vyzvalo, aby nejezdili do Egypta, a to ani do turistických středisek u Rudého moře. Důvodem je zhoršující se bezpečnostní situace na celém egyptském území. Turisté, kteří již v Egyptě jsou, by měli do odletu domů zůstat v hotelových areálech a nevycházet z nich.

"Cestovní kanceláře lety od soboty do příštího týdne zrušily a dále se rozhodnou podle aktuální situace," uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Petříčková. Podle ní je nyní v Egyptě kolem 5000 českých turistů.

Situace v Egyptě se zhoršila po středečním policejním zásahu proti stoupencům svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Jen v pátek přišlo o život 173 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků