Hlavní obsah
Logo ruské státní společnosti Rosněfť na budově centrály v Moskvě Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Zisk ruské Rosněfti se více než zdvojnásobil

Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť se v loňském roce zvýšil o 27,6 procenta na 222 miliardy rublů (téměř 80 miliard Kč). Výsledky podpořily vyšší ceny ropy a těžba, uvedla firma v pondělí.

Logo ruské státní společnosti Rosněfť na budově centrály v Moskvě Foto: Maxim Shemetov, Reuters
Zisk ruské Rosněfti se více než zdvojnásobil

Tržby se zvýšily o 20,6 procenta na šest biliónů rublů. Těžba za celý rok vzrostla o 7,3 procenta na 225,5 miliónu tun, tedy 4,53 miliónu barelů denně. Hrubý provozní zisk (EBITDA) stoupl o 9,8 procenta na 1,4 biliónu rublů.

„Firma pokračovala ve výrazném zlepšení provozního a finančního výkonu, efektivním začlenění získaných aktiv a zlepšení ziskovosti v hodnotovém řetězci podniku,” uvedl v prohlášení generální ředitel Igor Sečin.

Upozornil, že vstupem na nové trhy v Egyptě a Indii se výrazně zrychlí mezinárodní podnikání a posílí se pozice Rosněfti na globálních komoditních trzích.

Rosněfť se na celkově těžbě ropy v Rusku podílí 40 procenty. Podle objemu rezerv je největší ropnou firmou na světě obchodovanou na burze. Většinový podíl 50 procent plus jedna akcie vlastní v Rosněfti stát, minoritní podíly pak společnosti BP, Glencore a katarský státní investiční fond. Rosněfť patří mezi firmy, na které západní země uvalily sankce kvůli roli Moskvy v ukrajinské krizi.

Problematický vstup CEFC

Loni v září se čínský konglomerát CEFC dohodl, že koupí podíl 14,16 procenta v Rosněfti od komoditní společnosti Glencore a katarského státního investičního fondu Qatar Investment Authrotiy (QIA) za 9,1 miliardy dolarů (188,5 miliardy Kč).

V poslední době se však objevily zprávy, že CEFC vyšetřují čínské úřady a podíl v Rosněfti zatím nekoupí. Důvodem jsou zřejmě finanční problémy CEFC.

Ty vyvrcholily pravděpodobným zadržením Jie Ťien-minga, který je i poradcem českého prezidenta Miloše Zemana, o němž jako první informoval server South China Morning Post. Jie Ťie-ming je od té doby nezvěstný, nepřišel ani na Zemanovu inauguraci, kam byl pozván.

CEFC zprávy o Jie Ťien-mingovi a svých dalších problémech popírá. Většina akvizic skupiny CEFC byla financována čínskými státními bankami, uvedl South China Morning Post. China Development Bank CEFC poskytla úvěry v celkové výši 32,3 miliardy jüanů (105,5 miliardy korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků