Hlavní obsah
Vlajky EU před sídlem Evropské komise v Bruselu Foto: Yves Herman, Reuters

Země EU schválily 100 miliard eur na podporu kurzarbeitu

Země Evropské unie schválily záměr využít 100 miliard eur (2,8 bilionu Kč) na podporu zaměstnanců ohrožených výpadkem ekonomické aktivity v důsledku koronaviru. Ministři financí unijních zemí v úterý podpořili návrh Evropské komise, která hodlá půjčky do zmíněné výše poskytnout státům k podpoře krátkodobých pracovních míst.

Vlajky EU před sídlem Evropské komise v Bruselu Foto: Yves Herman, Reuters
Země EU schválily 100 miliard eur na podporu kurzarbeitu

Podle chorvatského předsednictví ministři prodiskutovali i plán záruk pro zasažené firmy a měli by jej schválit na některém z dalších jednání. Podle náměstkyně české ministryně financí Lenky Dupákové se Česko o zapojení do tohoto programu Evropské investiční banky teprve rozhodne.

Řada členských zemí včetně České republiky po březnovém vypuknutí krize způsobené šířením koronaviru sáhla k podpoře kurzarbeitu, což je práce se zkrácenou pracovní dobou a s příspěvky státu na mzdy. Tato podpora má pomoci udržet práci zejména zaměstnancům ve firmách postižených omezeními souvisejícími s pandemií.

Půjčky pro země podporující kurzarbeit budou k dispozici, až státy poskytnou záruky za úvěr, z něhož bude EK program financovat.

Kurzarbeit má původ v Německu na začátku 20. století. Jde o označení opatření pro období krize, kdy dojde ke zkrácení pracovní doby a zbytek mzdy zaměstnancům místo zaměstnavatele proplácí stát.

Právě kurzarbeitu se připisují částečné zásluhy na tom, že Německo v krizovém roce 2009 dostalo pod kontrolu rostoucí nezaměstnanost. V květnu 2009 se našemu západnímu sousedovi podařilo míru nezaměstnanosti snížit ze 7,9 procenta na 7 procent. Průměrná nezaměstnanost zemí OECD přitom ve stejnou dobu stoupla o tři procentní body na 8,6 procenta, připomíná Financial Times.

„Podle odhadu OECD v Německu do konce roku 2009 prostřednictvím zkrácené pracovní doby zachránili více než 200 tisíc pracovních míst,“ dodal server. Není proto překvapivé, že Německo po tomto nástroji sahá i na začátku koronavirové krize, která hrozí nebývalým ekonomickým útlumem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků