Hlavní obsah
hrad Křivoklát Foto: NPÚ

Zdražování plynu komplikuje některým obcím život

Mnohé české obce mají se zdražováním plynu stále větší problémy. Lidé totiž o jeho zavádění nestojí, a ony tak zřejmě budou muset vracet státu dotace, které na zavedení plynu dostaly. Podmínkou dotace bylo totiž to, aby si plyn nechala zavést alespoň polovina domácností v obci.

hrad Křivoklát Foto: NPÚ
Zdražování plynu komplikuje některým obcím život

"Z plánovaných přibližně 150 přípojek jich bylo zavedeno necelých 40," řekl místostarosta Nových Hradů na Chrudimsku Robert Vágner. Pokud se na plyn nenapojí potřebná polovina domů, bude obec muset vrátit čtyřmiliónovou státní dotaci. Obec je ale tak zadlužená, že peníze na ni bude shánět jen těžce.

"Lidé plyn odmítají, protože plynofikace starých rodinných domků je nákladná a topení plynem v nezaizolovaném stavení je naprosto neekonomické," prohlásil. Pro lidi je proto výhodnější topit například uhlím. Ještě výhodnější je ale dřevo, které je v současnosti z paliv nejlevnější.

Cena plynu stoupne v říjnu v průměru o 11 procent. "V souvislosti se zdražením plynu na začátku topné sezóny je možné, že dojde k většímu využívání alternativních zdrojů energie, zejména pevných paliv, na úkor spotřeby plynu," uvedl ekonom Patria Online David Marek.

S plynofikací nemají ale problém všechny obce. Starostové mají problém přesvědčit lidi spíše tam, kde se plyn teprve zavádí. Tam, kde už je plyn zavedený si lidé nestěžují a ekologické topení si chválí. K pevným palivům se vrací jen minimálně. Tvrdí, že raději zaplatí mírně vyšší částku a budou mít topení bez starostí. Levnější topení pevnými palivy totiž vyžaduje hodně času a práce. 

Za plyn v domku o 2000 korun více

Po říjnovém zdražení stoupnou výdaje za plyn nejvíce v rodinných domcích, které plynem topí. Za rok je bude zdržení stát asi 2000 korun. nyní v průměru platí za spotřebu plynu 17 000 korun ročně, po zdražení to bude kolem 19 000 korun.

Nejméně by zdražení měly pocítit domácnosti, jež používají plyn pouze k vaření. U nich by se měly roční účty za plyn zvýšit v průměru o 52 korun, tedy asi o pět procent.

Anketa
Čím vytápíte svůj dům/byt?
Plynem
42.1 %
Elektřinou
27.6 %
Pevnými palivy
30.3 %
Celkem hlasovalo 323 čtenářů.

Jak v regionech podraží plyn

:: Praha - o 10,9%

:: střední Čechy -o 11,0%

:: jižní Čechy - o 10,4 %

:: západní Čechy  -  o 10,4%

:: severní Čechy -  o 11,0%

:: východní Čechy - o 10,9 %

:: jižní Morava - o 11,4%

:: severní Morava - o 11,0%

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků