Hlavní obsah
Zdeněk Pohlreich Foto: Jan Handrejch, Právo

Zdeněk Pohlreich dostal přednostně vakcínu proti covidu-19

Restauratér a televizní kuchař Zdeněk Pohlreich dostal v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) vakcínu proti koronaviru, ačkoli nepatří k lidem s přednostním nárokem na očkování. Podle nemocnice dostal jako náhradník jednu ze zbytkových dávek, pro které by jinak nebylo uplatnění. V pátek o tom informoval server SeznamZprávy.

Zdeněk Pohlreich Foto: Jan Handrejch, Právo
Zdeněk Pohlreich dostal přednostně vakcínu proti covidu-19

Pohlreich pro VFN zajišťoval stravování. Podle vyjádření nemocnice bylo zajišťování stravování pro VFN jedním z důvodů, jak se Pohlreich k přednostní vakcíně dostal. V hektické době jarní vlny koronaviru vařily restaurace známého šéfkuchaře pro záchranáře, hygieniky či lékaře až 1700 jídel denně.

„Absurdní, naprosto absurdní,” reagoval Pohlreich na dotaz serveru, zda se nechal očkovat.

Nemocnice podle mluvčí v první fázi udělala takzvaný seznam náhradníků, kteří se mohli očkovat, pokud zbyly dávky vakcín.

„Vytvářeli jsme vlastní seznamy, kde byli zdravotníci z první linie, kteří se dostávají do kontaktu s covidovými pacienty, ale vše se rozbíhalo volněji a seznamy nebyly plné ze strany našich zdravotníků,” uvedla.

Pohlreich podle Heřmánkové o zapsání na seznam projevil velký zájem. Nemocnice mu pak zavolala, když dávka zbyla.

Šéf VFN David Feltl dříve uvedl, že na seznam náhradníků pro očkování se mohli dostat lidé, kterým je alespoň 65 let. Pohlreichovi je 63. Nyní už nemocnice podle Feltla lidi ze seznamu náhradníků neočkuje, protože všechny vakcíny míří jenom ke zdravotníkům a lidem nad 80 let.

Vakcínu proti koronaviru dostal bez toho, aby patřil do prioritní skupiny pro očkování, například také ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek. Kvůli přednostnímu očkování podal na vysoké úředníky trestní oznámení brněnský spolek Moravský ombudsman, ve čtvrtek doputovalo na Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Oznámení míří vedle Březovského a Kabátka také na královéhradeckého krajského radního pro zdravotnictví Zdeňka Finka či ředitele nemocnice v Českém Krumlově Jindřicha Floriána.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků