Hlavní obsah
Sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Zájem o speciální evropské dluhopisy je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur (přes 462 miliard korun) z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je podpořit zaměstnanost v mimořádných situacích, jako jsou třeba pandemie. Zájem byl obrovský, investoři nabídli rekordních více než 233 miliard eur (6,3 bilionu korun). Informovala o tom agentura Reuters.

Sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
Zájem o speciální evropské dluhopisy je rekordní

„To je naprostá senzace,” řekl k zájmu investorů hlavní analytik nizozemského finančního ústavu Rabobank Matthew Cairns. „Trhům i Evropské unii to ukazuje, že poptávka po těchto dluhopisech bude,” dodal.

EU v prvním kole prodá dluhopisy v objemu deseti miliard eur s desetiletou splatností a dluhopisy za sedm miliard eur se splatností 20 let, uvedl Reuters s odkazem na pracovní materiály, do kterých měl možnost nahlédnout.

Papíry se splatností deset let si chtěli koupit investoři, kteří celkem nabídli 145 miliard eur. To už je sám o sobě největší objem, jakého bylo u prodeje dluhopisů v Unii dosaženo. Dluhopisy s dvacetiletou splatností se setkaly s poptávkou v objemu 88 miliard eur. Konečná prodejní cena zatím nebyla stanovena.

Aktuální nabídka je první fází plánu EU zvýšit za méně než deset let objem dluhů až na patnáctinásobek. Smyslem je zajistit peníze pro členské státy, které bojují s dopady pandemie. Unie má k tomu účelu dva hlavní programy.

Na burze ve Frankfurtu sledují projev šéfky ECB Christine Lagardeové.

Foto: Ralph Orlowski, Reuters

Nabídka přitom Unii přibližuje ke společnému vydávání dluhopisů, čemuž se část členských zemí dlouhodobě brání. Až bude plán dokončen, bude EU jedním z největších dlužníků na evropském kontinentě, poznamenala agentura Reuters.

Program SURE je unijním nástrojem dočasné povahy a jeho smyslem je zabránit masivnímu propouštění v mimořádných situacích. Je určen členským státům, které potřebují zmobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s negativními ekonomickými a sociálními dopady šíření koronaviru na svém území. Ve formě půjček od EU bude moci poskytnout pomoc až 100 miliard eur (2,7 bilionu Kč) zasaženým členským zemím, aby jim pomohl řešit skokové zvýšení výdajů na udržení zaměstnanosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků