Hlavní obsah

Lidé si objednali dluhopisy za 2,4 miliardy

15. 6. 2020, 11:26

Lidé si v sedmé emisi objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 2,4 miliardy korun. Počet objednávek činil 3497. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. V předchozí šesté emisi si lidé koupili státní dluhopisy za zhruba 2,1 miliardy korun. V pondělí ministerstvo zahájilo osmou emisi dluhopisů.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)

Článek

Nově ministerstvo financí nabízí jen dva typy dluhopisů, a to reinvestiční a protiinflační. Dluhopisy s fixním výnosem přestalo nabízet.

Reinvestiční spořicí dluhopis bude mít stejně jako předchozí emise rostoucí roční výnosy. Průměrnou roční úrokovou sazbu ministerstvo financí stanovilo u nové emise na jedno procento, tedy méně než u předchozí. V první emisi byl průměrný výnos u reinvestičního dluhopisu stanoven na 2,07 procenta před zdaněním, ve druhé na 1,99 procenta, ve třetí emisi 1,91 procenta, ve čtvrté 1,62 procenta před zdaněním, v páté 1,42 procenta, v šesté 1,62 procenta a v sedmé 1,5 procenta před zdaněním.

„Průměrný výnos tohoto dluhopisu koresponduje s výnosy státních dluhopisů obchodovaných na finančním trhu k datu zahájení úpisu dluhopisu,” uvedlo ministerstvo financí.

Vláda schválila schodek rozpočtu 500 miliard

Ekonomika

U tzv. protiinflačního dluhopisu je nadále jeho výnos stanoven podle vývoje spotřebitelských cen a navýšen o marži 0,5 procenta ročně. Minimální úrokovou sazbu tak MF garantuje na 0,5 procenta ročně, tedy stejně jako u předchozí emise.

Minimálně za 1000 korun

Všechny nabízené dluhopisy, tedy reinvestiční a protiinflační, je možné pořídit prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo také na vybraných pobočkách České spořitelny a ČSOB.

Zároveň ministerstvo financí od osmé emise rozšířilo funkce elektronického přístupu ke správě majetkového účtu. Uživatelé mají nově možnost například podat elektronicky žádost o provedení reklamace nebo generovat a tisknout dárkové certifikáty či pamětní listy emise. Dále mohou také nově elektronicky vyplnit čestné prohlášení, a formulář tak nemusí zasílat poštou na ministerstvo financí.

Babišova vláda dál zadlužuje zemi. Státní dluh stoupl na 1,64 bilionu korun

Ekonomika

V jednotlivých upisovacích obdobích, která na sebe navazují, si mohou zájemci pořídit dluhopisy v minimální hodnotě 1000 Kč. Maximální objem je stanoven na pět milionů korun pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky. Objem emisí není předem stanoven, určeno je pouze období, kdy si je možné dluhopisy objednat.

Během sedmi předchozích upisovacích období lidé nakoupili spořicí dluhopisy za zhruba 16,5 miliardy korun. Největší zájem byl zatím o tzv. protiinflační dluhopis, který nabídlo MF od třetí emise.

EmiseObjem (mld. Kč)
Pilotní - podzim 201120,4
Jarní 201215,3
Vánoční 201230
Jarní 201317,5
Vánoční 201321,3
Dluhopis - 1. emise2,92
Dluhopis - 2. emise0,9
Dluhopis - 3. emise5,38
Dluhopis - 4. emise1,2
Dluhopis - 5. emise1,7
Dluhopis - 6. emise2,1
Dluhopis - 7. emise2,4*
Zdroj: MF; * objem objednávek

Reklama

Výběr článků