Hlavní obsah
Počet přímých zahraničních investic v roce 2016 Foto: David Ryneš, Novinky

Zahraniční investice v Česku vytvořily přes 14 tisíc pracovních míst

Díky přímým investičním projektům vzniklo v Česku v loňském roce přes 14 tisíc nových pracovních míst, což znamená meziroční nárůst o 53 procent. V celé Evropě přímé zahraniční investice překonaly rekord, investoři zahájili historicky nejvíce projektů. Vyplývá to z průzkumu atraktivnosti Evropy pro zahraniční investory (European Attractiveness Survey) společnosti EY.

Počet přímých zahraničních investic v roce 2016 Foto: David Ryneš, Novinky
Zahraniční investice v Česku vytvořily přes 14 tisíc pracovních míst

Nejatraktivnější pro investory byly i v roce 2016 Velká Británie, Německo a Francie, byl to ale také region střední a východní Evropy.

Mezi deset nejatraktivnějších států se letos probojovalo i Česko, které skončilo na osmém místě z hlediska počtu pracovních míst vytvořených přímými zahraničními investicemi. Investoři zde vloni zahájili celkem 110 projektů, tedy o 40 více než v roce 2015.

Atraktivita střední a východní Evropy roste

Přímé zahraniční investice v regionu střední a východní Evropy zaznamenaly v roce 2016 rychlý růst. Region přilákal téměř polovinu průmyslových projektů v oblasti přímých zahraničních investic.

„Střední a východní Evropa je stále oblíbená především mezi evropskými výrobci automobilů, kteří v zemích, jako je například Česká republika nebo Slovensko hledají kvalifikovanou a finančně dostupnou pracovní sílu,“ uvedla Magdalena Souček z EY.

„Dobrou zprávou je, že investoři stále více prostředků vkládají i do rozvoje IT, výzkumu a vývoje,“ dodala. V roce 2016 vzrostl počet výzkumných a vývojových projektů ve střední a východní Evropě o 36 %.

Zpřísnění podmínek trhu práce v metropolích, jako jsou Praha a Varšava, na druhé straně investory tlačí i mimo hlavní města. Pobaltské státy přilákaly díky své koncentraci na rozvoj digitálních dovedností více než stovku projektů. Výrazný nárůst zaznamenalo rovněž Maďarsko (107 projektů) a Slovensko (70 projektů).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků