Hlavní obsah
Jaderná elektrárna Temelín Foto: Profimedia.cz

Zahraniční experti prověřují Temelín

Sedmnáct odborníků z osmi zemí prověřuje od středy v rámci mise WANO PR bezpečnost Jaderné elektrárny Temelín. Jde už o pětadvacátou mezinárodní kontrolu, která, jak Právu potvrdil mluvčí elektrárny Marek Sviták, potrvá čtrnáct dnů.

Jaderná elektrárna Temelín Foto: Profimedia.cz
Zahraniční experti prověřují Temelín

V misi jsou odborníci ze Slovenska, Finska, Kanady, Ruska, Maďarska, Itálie, Bulharska a Ukrajiny. Sedmnáctičlenný tým řídí Ján Naňo, expert ze slovenské elektrárny Jaslovské Bohunice.

„Mise WANO jsou pro nás vždy přínosem. Pohled zahraničních odborníků s praktickými zkušenostmi z jejich elektráren je důležitou odbornou zpětnou vazbou. Očekáváme i doporučení, jak některé činnosti ještě vylepšit a tím si posunout spolehlivost a bezpečnost bloků zase o něco dál," glosoval Právu význam mise ředitel elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský.

Experti prověří radiační a požární ochranu, havarijní plánování, chemii, provoz, přípravu personálu, údržbu zařízení, technickou podporu, řízení a administraci a zpětnou vazbu z provozních zkušeností. Informace získají z prohlídek provozu, pozorování práce zaměstnanců i dodavatelů, účasti na poradách elektrárny, z rozhovorů se zaměstnanci a kontrol dokumentace. Na závěr pobytu vypracují závěrečnou zprávu, v níž doporučí možná zlepšení v dané oblasti.

„Mise nejsou pouze o doporučeních pro kontrolovanou elektrárnu. Mnohdy si mezinárodní kontroloři odnášejí na své elektrárny a do světové jaderné komunity i tak zvané dobré praxe. Tedy činnosti, ve kterých elektrárna v porovnání se zahraničím vyniká. Prostřednictvím společné databáze jsou pak tyto informace přístupné všem členům WANO,“ podotkl Václav Hanus, který za temelínskou elektrárnu pobyt zahraničních odborníků koordinuje.

Naposledy proběhla mise WANO na Temelíně v roce 2006, kdy mezinárodní odborníci kontrolovali splnění svých doporučení z roku 2004.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků