Hlavní obsah

Zahraniční dluh ČR se zvýšil na 1,125 biliónu Kč

Ve druhém čtvrtletí se zahraniční dluh České republiky zvýšil na 1,125 biliónu korun. To představuje 36,4 procenta hrubého domácího produktu. V prvním čtvrtletí 2006 zahraniční dluh činil 1,085 biliónu korun. Meziročně se dluh zvýšil o 52,2 miliardy korun. V pátek o tom informovala Česká národní banka.

Zahraniční dluh ČR se zvýšil na 1,125 biliónu Kč

Zahraniční zadlužení ČR v poměru k HDP v podstatě stagnuje a stále se nachází na bezpečné úrovni, která nezhoršuje hodnocení ekonomiky, řekl analytik ČSOB Petr Dufek. Příznivá je podle něj i struktura dluhu, neboť jen 30 procent závazků je krátkodobých, a převážná většina tak zůstává v kategorii dlouhodobých.

Zahraniční investice putující do Česka byly ve druhém čtvrtletí o 916,4 miliardy korun vyšší než tuzemské investice v zahraničí, v meziročním srovnání se tak schodek investiční pozice ČR vůči zahraničí prohloubil o 135,8 miliardy korun. Tento výsledek byl ovlivněn především přílivem zahraničních přímých investic, čerpáním krátkodobých zdrojů bankovním sektorem a podnikovou sférou.

Poměr schodku k HDP mírně poklesl na 29,6 procenta. Přírůstek zahraničního dluhu se soustředil do zvýšení vkladů zahraničních klientů v tuzemských bankách a přijímaných finančních úvěrů. "Zahraniční závazky bankovního sektoru včetně ČNB naplňovaly 22 procent celkové zadluženosti," uvedla ČNB. Údaje o zahraniční zadluženosti ČR nejsou podle Dufka ničím překvapivé, výjimečné ani znepokojující. Stále platí, že největší část peněz ze zahraničí využívá podniková sféra, která tak financuje svoje investice i provoz.

Podniky zaznamenaly růst zahraničních závazků v důsledku čerpání dodavatelských úvěrů. Na celkové zadluženosti je podíl podnikového sektoru nadpoloviční, činí 58 procent. Vláda se podílí na celkové zadluženosti 20 procenty. Stav zahraničních závazků veřejného sektoru se ve druhém čtvrtletí mírně zvýšil a jeho zastoupení v dlouhodobém zahraničním dluhu činí 42 procent, uvedla ČNB.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků