Hlavní obsah

Začíná bitva o nižší daně pro čtyři milióny lidí

Na mimořádném zasedání Sněmovny začne v úterý odpoledne bitva o nižší daně pro asi čtyři milióny lidi s menšími a středními příjmy. S návrhem, který má přinést největší pokles daní pro zaměstnance a živnostníky za posledních třináct let, přišla ČSSD a získala pro něj i lidovce a unionisty.

Začíná bitva o nižší daně pro čtyři milióny lidí

Návrh se nezamlouvá ODS, která chce ulevit i bohatším. Nejprve projednávání návrhu zákona na současné schůzi Sněmovny ve druhém čtení procedurálně znemožnila, když jej odmítla zařadit do programu. Proto musela být na žádost poslanců soc. dem. svolána mimořádná schůze.

Koalice chce schválit návrh ve třetím čtení ještě tento týden, aby zákon mohl bez problémů nabýt účinnosti od 1. ledna příštího roku.

Pokud bude norma schválena, má až 90 procentům poplatníků ušetřit na daních 2900 až 4700 korun ročně. Živnostníkům a ostatním osobám samostatně výdělečně činným navíc vzrostou paušály na výdaje z dnešních 20 až 50 procent z příjmů na 30 až 80 procent z příjmů. Tuto výhodu možná získají zpětně už za letošní rok, čímž zcela nečekaně ušetří na daních a povinném pojištění asi 3,5 miliardy korun. Notně se jim zjednoduší i daňová administrativa.

Dopady návrhu do výše příjmu občanů (v Kč)
Hrubá mzda Měsíční úspora Roční úspora
10 000 387 4644
15 000 349 4188
20 000 393 4716
25 000 240 2880
30 000 241 2892
35 000 30 360
60 000 20 240
Zdroj: MF ČR

Téměř s jistotou lze říci, že snížení daní bude schváleno, protože koalice se na tom v zásadě dohodla už při vzniku Paroubkovy vlády. Návrh je po chuti i komunistům. "Je to dobrý základ pro jednání, protože slibuje snížení daní nejchudším. Měl by se ale doplnit o nové, páté daňové pásmo pro nejvyšší příjmy a je nutné vyloučit další návrhy nad rámec koaliční dohody, které by příliš podsekly státní rozpočet," řekl Právu Jiří Dolejš.

Kocourek: lépe jednotný paušál

ODS v prvním čtení návrh podpořila, ale už tehdy upozornila, že navrhne daleko razantnější daňové změny. "Daně se musí snížit všem, nikoli jen vybraným skupinám. Proto chceme, aby o tři procenta klesly všechny sazby, nejen v prvním nejnižším pásmu, jak navrhuje koalice," sdělil včera Právu místopředseda rozpočtového výboru Martin Kocourek (ODS).

ODS dále navrhne sjednocení paušálů na výdaje pro živnostníky a ostatní osoby samostatně výdělečně činné. "Dovedeme si představit jednotný paušál i vyšší než 50 procent, ale o tom se ještě poradíme v klubu. Měl by se pro podnikatele zrušit i minimální základ daně," zdůraznil Kocourek. Podle jeho slov budou poslanci ODS hlasovat o celém návrhu podle toho, zda a jak koalice jejich návrhy podpoří.

Pokles daní připraví státní rozpočet v roce 2006 o téměř deset miliard a v roce 2007 o 15 miliard korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků