Hlavní obsah
 

Za jediný den na jihu Čech vybili 17 tisíc kachen. Chřipka zasáhla dosud největší chov

Hasiči s veterináři ve středu ve Vlachově Březí na Prachaticku vybili 17 tisíc kachen. Nákaza se do zatím největšího chov dostala zřejmě ve slámě z podestýlky. Uvedl to František Kouba, ředitel jihočeské krajské hygienické stanice. Vlachovo Březí je šestým ohniskem ptačí chřipky v jižních Čechách, celkem je jich v České republice patnáct.

 
Za jediný den na jihu Čech vybili 17 tisíc kachen. Chřipka zasáhla dosud největší chov

Na ohnisko upozornil sám chovatel, který ve Vlachově Březí nahlásil velký úhyn dvoutýdenních kachňat.

„Je to už šesté ohnisko v Jihočeském kraji. Na vině byla pravděpodobně podestýlka,“ sdělil novinářům ve středu odpoledne šéf Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích František Kouba.

Zmínil, že podestýlku si firma přivezla z jiného chovu a přitom zřejmě došlo ke kontaminaci patogenním virem H5N8. Společnost PT s.r.o má ve Vlachově Březí tři haly, ale hasiči a veterináři ve středu utráceli kachny pouze v jedné.

„Jedná se o malá kachňata, která by šla do vedlejších hal až v případě, že by povyrostla,“ vysvětlil Kouba.

„Jsme bohužel nejvíce zasažená oblast v Česku. Tohle je chov, který je velice pečlivě sledován. Biologická bezpečnost zde byla dobrá až na tu podestýlku,” řekl Kouba s tím, že podestýlku zřejmě kontaminovaly divoké kachny.

Prokázaná ohniska ptačí chřipky

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Zasažený chov ve Vlachově Březí likvidovaly asi tři desítky hasičů a veterináři několik hodin. Podobně jako předtím v Blatné používali velké modré kontejnery, kde kachny utratili plynem kysličníkem uhličitým.

Celkem se zlikvidovalo 40 tisíc ptáků

Celkem už bylo v komerčních chovech a u drobných chovatelů zlikvidováno v republice téměř čtyřicet tisíc ptáků.

Zvláštní opatření podle ČTK přijali kvůli obavám z ptačí chřipky i v Byňově, části Nových Hradů na Českobudějovicku. Přibližně šest tisíc hus z šlechtitelského chovu hus zde izolovali v halách.

V úterý ráno veterináři také informovali o prvním ohnisku v Ústeckém kraji v Bílencích na Chomutovsku, kde zlikvidovali čtyři sta ptáků.

Ptačí chřipka je rozšířena ve více než 20 evropských státech včetně sousedního Slovenska. Počet ohnisek v Evropě se blíží 600, nejpostiženějšími státy jsou Maďarsko s 231 ohnisky a Francie se 177 ohnisky. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků