Hlavní obsah
Zatopené domy a zahrady v Řevnicích během červnových povodní Foto: Jakub Svoboda, Právo

Z Bruselu by na pomoc po povodních mělo doputovat přes 400 miliónů

Česká republika by měla obdržet z evropského Fondu solidarity na pomoc při odstraňování škod po červnových povodních celkem 15,9 miliónu eur (zhruba 412 miliónů korun). Uvedl to eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn. S návrhem Evropské komise musí ještě vyslovit souhlas členské země i Evropský parlament.

Zatopené domy a zahrady v Řevnicích během červnových povodní Foto: Jakub Svoboda, Právo
Z Bruselu by na pomoc po povodních mělo doputovat přes 400 miliónů

Pomoc z fondu kvůli povodním je plánovaná také pro Německo a Rakousko, které o peníze stejně jako Praha EU v létě požádaly. Z Fondu solidarity by měl Berlín získat 360 miliónů eur (asi 9,3 miliardy korun), Vídeň pak 21,6 miliónu (přes 560 miliónů korun).

Komise souhlasila také s tím, aby 2,4 miliónu eur získalo Rumunsko postižené v létě rozsáhlým letním suchem a lesními požáry.

Komisař Hahn vyzdvihl rychlost, s jakou EU na žádosti postižených zemí reagovala. Doufá, že potřebný souhlas dalších institucí přijde brzy, aby mohly být peníze převáděny ještě před Vánoci.

Využití kritéria sousední země

Česká republika o peníze požádala v srpnu poté, co škody po červnových záplavách vyčíslila na 16,4 miliard korun, tedy asi na 637 miliónů eur. Bylo to málo na pomoc podle základního pravidla Fondu solidarity, kdy se počítá s poskytnutím pomoci ve výši šesti procent škody, pokud tato škoda přesáhne tři miliardy eur (přes 77 miliard korun) nebo 0,6 procenta hrubého národního důchodu – v případě ČR letos 872 miliónů eur (asi 22,5 miliardy korun).

Praha proto využila takzvaného kritéria sousední země. O pomoc tímto způsobem může žádat i stát, který sousedí se zemí postiženou závažnou katastrofou, kde škody přesáhly limit pro hlavní kritérium. Výše škod v ČR v tomto případě není rozhodující, zásadní je, aby bylo prokázáno, že škody způsobila stejná katastrofa jako v Německu nebo v Rakousku.

V případě regionálního kritéria a kritéria sousedící země poskytuje Fond solidarity až 2,5 procenta uznatelných škod.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků