Hlavní obsah
 

Z Británie poprvé vyjel přímý nákladní vlak do Číny

Z Británie v pondělí poprvé vyjel nákladní vlak do Číny jako přímý spoj. Cestu z jihovýchodní Anglie do východní Číny dlouhou 12 tisíc kilometrů urazí za tři týdny. To je asi polovina času, který by potřebovala lodní doprava. Vlak přepravuje vitamíny, dětské zboží a léky.

 
Z Británie poprvé vyjel přímý nákladní vlak do Číny

Vlak vyjel z depa ve městě Stanford-le-Hope v hrabství Essex do Barkingu ve východním Londýně, pokračoval tunelem pod kanálem La Manche a následně projíždí Francií, Belgií, Německem, Polskem, Běloruskem, Ruskem a Kazachstánem.

Nejde o úplně první přímý spoj na této trase. První vlak v opačném směru přijel do Británie již v lednu.

Projekt je součástí čínského ambiciózního plánu takzvané nové Hedvábné stezky k posílení obchodních vztahů této asijské země s Evropou. Linku mezi Londýnem a obchodním centrem I-wu ve východočínské provincii Če-ťiang provozuje čínská společnost Yiwu Timex Industrial Investment.

Čína: Jde jen o začátek

„Je to jen začátek pravidelné železniční nákladní dopravy mezi Británií a Čínou,” uvedl předseda představenstva společnosti Sü-pin Feng.

„Vkládáme do Británie, země s tradicí exportu, velké naděje. Železniční doprava poskytuje výbornou alternativu přepravy velkého objemu zboží na dlouhé vzdálenosti,” dodal.

Čínské státní železnice již provozují nákladní dopravu mezi Čínou a některými jinými evropskými městy, například Hamburkem a Madridem. Londýn je patnáctým evropským městem, které se připojuje k nové Hedvábné stezce.

Premiérka Theresa Mayová podle agentury Reuters v rámci přípravy na odchod země z Evropské unie usiluje o získání miliard dolarů z čínských investic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků