Hlavní obsah

Výstražná stávka v mnoha městech zastaví dopravu

Protesty proti vládním reformám, které odboráři chystají na 24. června, podpoří i Odborový svaz dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Čech a Moravy (OS DOSIA). V mnoha městech po celé zemi se tak v tento den zastaví doprava. Řekl to předseda svazu Jan Rejský.

Výstražná stávka v mnoha městech zastaví dopravu

Mezi zaměstnanci městských dopravních podniků zejména v krajských městech je asi 10 000 odborářů, kteří očekávají, že by se k nim mohla připojit i řada dalších kolegů.

"Pravděpodobné je, že víc než polovina odborářů se k tomu připojí. Ten odpor je velmi velký," prohlásil Rejský. Odboráři navíc očekávají, že by se k nim mohla připojit i řada dalších kolegů, kteří nejsou členy odborů.

Rozsah a způsob, jímž se ke stávce připojí odborářské organizace v jednotlivých městech, bude známý za několik dní, možná až příští týden. Zda se bude stávkovat také v Praze, Rejský zatím neví. "V metropoli je složitější situace. Těch organizací je tam víc, ale některé se také připojily," vysvětlil.

Odboráři z OS DOSIA nejsou členy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) sdružující 32 odborových svazů s asi 540 000 členy, která stávku v úterý vyhlásila. O podpoře požadavků ČMKOS proto rozhodli zástupci odborářů z dopravních podniků po svém dvoudenním jednání až dnes. "Usnesení zavazuje základní organizace připojit se k výstražné stávce," dodal Rejský.

Odboráři vládu obviňují, že při současném růstu inflace přijala opatření, jimiž se reálně snížily platy ve školství, zdravotnictví i veřejné sféře a chce dále "útočit" na jejich práva. Odboráři si přejí, aby vláda přehodnotila chystanou reformu veřejných rozpočtů a přepracovala některé "nesmysly", jež podle nich obsahuje. Požadují rovněž, aby přepracovala návrhy na důchodovou reformu a aby se s nimi "seriózně" bavila o vývoji daní a úpravách zákoníku práce.

Hodinovou stávku uspořádají 24. června ve 13:00; ve stejný den se bude už od rána konat také stávka zdravotníků proti reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Již v pondělí 9. června budou protestovat učitelé, kteří chtějí zavřením škol dosáhnout zvýšení platů.

Topolánek: jsou spojeni s ČSSD

Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) a některých ministrů jsou odbory v Česku úzce propojeny s opoziční ČSSD. Odborářský předák a sociálnědemokratický senátor Milan Štěch bude v podzimních senátních volbách znovu kandidovat. I to je podle některých členů vlády důvod k tomu, aby se odbory v příštích měsících radikalizovaly a upozornily na sebe.

ČMKOS byla již od začátku března kvůli nesouhlasu s reformami ve stávkové pohotovosti, na tento a následující měsíc si odboráři naplánovali sérii demonstrací před sídlem vlády. Zahájili ji ve středu protestem proti reformě zdravotnictví, jehož se přes vytrvalý déšť zúčastnilo podle odhadu policie 1200 lidí. Setkat s ministry se jim však nepodařilo, vláda totiž jednala v Teplicích.

V demonstracích před úřadem vlády budou odboráři pokračovat v příštích týdnech. Druhá demonstrace se 28. května zaměří na kritiku reformy penzí. Třetí akcí 2. června vylíčí celkové dopady vládních reforem a poslední shromáždění 9. června odboráři věnují situaci ve školství.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků