Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Výstavba nových bytů skomírá, lidé raději dělají nástavby

Bytová výstavba v Česku je pomalu na ústupu. Jen od dubna do konce června se začalo stavět o pětinu méně bytů než ve stejném období loňského roku. Podle údajů Českého statistického úřadu zároveň poklesl počet vydaných stavebních povolení o 9,7 procenta. Naopak lidé se snaží spíše rozšiřovat stávající bydlení o nejrůznější přístavby. Těch bylo oproti loňsku o třetinu více.

Foto: Profimedia.cz
Výstavba nových bytů skomírá, lidé raději dělají nástavby

„Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek v tuzemsku meziročně klesla o 19,7 %,“ uvedli statistici s tím, že meziročně si polepšily pouze dokončené zakázky. Dostavěno bylo o 5,6 procenta bytů více než loni.

Nutné je dodat, že jde o nemovitosti, které se začaly budovat ještě před začátkem ekonomické krize, tedy v době, kdy nebylo tak těžké získat hypotéku či úvěr.

Ve druhém čtvrtletí byla zahájena výstavba 9736 bytů, což je o 21,2 procenta méně než loni. Nejvíce je zájem o bydlení v rodinných domech, kterých se buduje 5055. Ale i jejich počet meziročně klesl, a to o rovných dvacet procent. Mnohem větší propad hlásí bytové domy, kterých je oproti loňsku o 27,1 procenta méně.

„Průměrná podlahová plocha jednoho zahájeného bytu v nové bytové výstavbě byla 127,7 m2 s orientační hodnotou 21,6 tisíc korun za metr čtvereční,“ doplnili statistici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků