Hlavní obsah
Restaurace zavírají či přecházejí na pouliční prodej jídla s sebou. Foto: Milan Lažanský, Novinky

Vypnutí ekonomiky postihlo hlavně malé firmy, na Karlovarsku je zasaženo přes 40 procent podnikatelů

Vládní opatření proti šíření nemoci covid-19 zasáhlo až 127 tisíc firem a až 299 tisíc fyzických osob podnikatelů. Jde tak zhruba o třetinu firem a zhruba třetinu živnostníků. Nejhůře postižený je Karlovarský kraj, kde se opatření dotklo přes 40 procent podnikatelů a firem. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

Restaurace zavírají či přecházejí na pouliční prodej jídla s sebou. Foto: Milan Lažanský, Novinky
Vypnutí ekonomiky postihlo hlavně malé firmy, na Karlovarsku je zasaženo přes 40 procent podnikatelů

„Nejvíce zasažené jsou především nejmenší firmy s ročním obratem do jednoho milionu korun, a to především v oborech, kde je dopad vládních omezení zřejmý na první pohled. Jde například o maloobchodní prodejce, podnikatele v ubytování a stravování, provozovatele sportovních aktivit, malé pronajímatele komerčních nemovitostí a řadu dalších oborů,“ uvedl vedoucí datového oddělení aplikace Cribis Jan Cikler.

V odvětvích, která jsou zasažena plošně, podniká 90 tisíc obchodních společností a 145 tisíc fyzických osob, které vykazují nějakou činnost. To znamená čtvrtinu všech aktivních firem v České republice a 16 procent aktivních živnostníků.

Mezi firmami s ročním obratem do jednoho milionu korun opatření zasáhla 30 procent z nich. U dalších 37 tisíc (10 procent) obchodních společností a 154 tisíc (17 procent) živnostníků existuje možnost, že se současná situace negativně odrazí na jejich činnosti.

Jde o odvětví, která nebyla nucená přerušit svoji činnost na základě vládních opatření, ale kterých se negativně dotýkají zavřené provozy jejich odběratelů, případně se v důsledku omezení pohybu osob potýkají s výrazným propadem tržeb.

Nejhůře zasaženým regionem je Karlovarský kraj, kde je plošně zasaženo více než 32 procent všech firem a 24 procent živnostníků.

„V Karlovarském kraji podniká hodně lidí a firem v ubytování a stravování, ať už jde o restaurace, stánky či mobilní zařízení. Je zde také nadprůměrný počet cestovních agentur zaměřených na turisty a řada malých prodejen, u kterých omezení pohybu dopadá jak na jejich provozovatele, tak na majitele pronajímaných prostor,“ dodal Cikler.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků