Hlavní obsah
Na ilustračním snímku elektromobil Volkswagen ID. Foto: Aly Song, Reuters

Volkswagen chce investovat do čínského výrobce baterií

Německý koncern Volkswagen (VW) se chystá koupit 20procentní podíl v čínské firmě Guoxuan High-tech, která vyrábí autobaterie. Uvedla to v pátek agentura Reuters s odkazem na své zdroje. Oficiálně zatím ani jedna strana obchod nepotvrdila. Krok podle Reuters souvisí se snahou Volkswagenu prosadit se s elektromobily v Číně - na jednom z největších automobilových trhů světa.

Na ilustračním snímku elektromobil Volkswagen ID. Foto: Aly Song, Reuters
Volkswagen chce investovat do čínského výrobce baterií

Volkswagen, pod který patří i Škoda Auto, se chystá do čínského výrobce autobaterií investovat v nejbližších týdnech, uvedl Reuters s odkazem na dva zdroje z firmy.

Tržní hodnota firmy Guoxuan je nyní 2,8 miliardy dolarů (63 miliard korun), hodnota 20procentního podílu je aktuálně 560 milionů dolarů (12,6 miliardy korun).

Volkswagen by se díky nákupu měl stát druhým největším akcionářem po firmě ovládané zakladatelem Guoxuanu s podílem 25 procent. Akcie čínské firmy v pátek po zveřejnění zprávy posílily na burze o 10 procent, což je denní povolené maximum. Akcie výrobce baterií tak byly nejdražší od loňského března.

Koncern VW si dal za cíl prodávat v Číně do roku 2025 ročně 1,5 milionu nových aut s elektrickým nebo hybridním pohonem. Uzavřel partnerství s čínskou automobilkou SAIC a společně v Číně vybudovali továrnu s roční kapacitou výroby 300 tisíc vozů.

Prodeje elektromobilů v nejlidnatější zemi světa svižně rostou, k jejich oblibě i podpoře od státu přispívá velký problém se znečištěním emisemi v čínských velkoměstech.

„Když budou mít podíl v jednom z největších čínských výrobců baterií, výrobci aut získají větší vyjednávací sílu ohledně ceny baterií,“ řekl Reuters analytik Ja-le Čang ze šanghajské konzultační firmy AutoForesight.

Mluvčí Volkswagenu nechtěl zprávu komentovat, obchod oficiálně nepotvrdil ani Guoxuan.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků