Hlavní obsah
 

Vodovodní potrubí čistí v Ostravě slaným ledem

Slanou ledovou tříští, chuti podobající se mořské vodě, čistí Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) vodovodní potrubí pod moravskoslezskou metropolí. Společnost tak každoročně vyčistí zhruba 20 kilometrů vodovodního řadu.

 
Vodovodní potrubí čistí v Ostravě slaným ledem

S myšlenkou využití ledu k čištění tlakových potrubí přišli před asi 13 lety na univerzitě v britském Bristolu. V Česku otestoval metodu poprvé právě OVAK, jehož největšími akcionáři jsou společnost Suez a město Ostrava.

Princip čištění ledem, tzv. ice-pigging, je poměrně jednoduchý. „Podle materiálu, stavu a stáří potrubí vyrobíme v kamionu s mrazícím zařízením ledovou tříšť se zhruba pětiprocentním podílem potravinářské soli. Ta udržuje sypkost ledové tříště, minimalizuje jakoukoli, byť jen teoretickou, možnost poškození potrubí a urychluje tání ledu v trubkách,“ vysvětlil obchodní ředitel Suez v ČR Ludvík Rutar.

Dodal, že vyrobený led se přečerpá do přepravního vozu a z něj putuje pod tlakem do vybraného vodovodního potrubí. „Do odděleného úseku o délce několik stovek metrů až kilometrů natlačíme ledovou tříšť. Množství ledu se vypočte podle průměru potrubí a materiálu, z jakého je vyrobeno,“ upozornil s tím, že ledem lze čistit trubky o průměru 80 až 600 milimetrů. Metodu proto využívají vodárenské společnosti i potravinářský průmysl.

Pracovnice vodáren odebírá na výstupním ventilu vzorek vody, která vytéká z potrubí při čištění ledem.

Foto: OVAK

Ledová tříšť pod tlakem očistí potrubí zevnitř od všech usazenin. Osm kubíků ledu se do sítě tlačí více než čtvrthodinu. Dva kilometry potrubí se čistí více než hodinu, přičemž délka ledového válce v potrubí je asi 400 metrů.

Na konci čištěného úseku vyjde z výstupního hydrantu nejprve špinavá voda. „Potom klesne prudce teplota, pak vyjde hodně znečištěný led, ten vychází asi 20 minut, a potom špinavá a čistá voda. A na konci čištění se udělá proplach,“ popsal Rutar.

Vodovodní potrubí se od usazenin čistí, kromě metody ledové tříště, také propláchnutím vodou pod tlakem nebo mechanicky. „Obě tyto metody nejsou tak účinné jako led a mají i další nevýhody. U mechanického čištění jsou to například výkopové práce a několikadenní odstávky vody. Led naopak kombinuje výhody obou dosavadních metod, odstávka při jeho využití trvá jen pár hodin,“ popsal obchodní ředitel Suezu klady ice-poggingu s tím, že s ledem zmizí z potrubí veškeré měkké sedimenty, účinnost metody je prý až tisícinásobně vyšší oproti běžnému proplachu.

V Česku využívají čištění ledovou tříští hlavně vodárenské firmy. „Ale už jsme čistili i trubky v Plzeňském Prazdroji,“ prozradil Rutnar.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků