Hlavní obsah

Vodafone dočasně ustoupil od zavedení sítě UMTS

Mobilní operátor Vodafone CR prozatím nebude pokračovat v zavádění rychlé datové sítě UMTS, která umožňuje rychlý přístup k internetu, sledování TV, videohovory či stahování hudby. Důvodem jsou vysoké náklady na zavedení, nízká návratnost investice, ale také možnost poskytovat uvedené služby jinou, levnější technologií.

Vodafone dočasně ustoupil od zavedení sítě UMTS

"Jedná se o dočasné pozastavení výstavby sítě třetí generace UMTS.  Platnost vydané licence tímto rozhodnutím není nijak dotčená," řekl Novinkám Hrabovský.

"Výstavbu UMTS sítě jsme se rozhodli pozastavit především z důvodu vysokých nákladů na její výstavbu a také na základě zkušeností z domácího trhu, které potvrzují, že služby poskytované v sítích třetí generace nepřináší takové výnosy, jaké se od nich očekávaly," řekl Novinkám tiskový mluvčí Vodafonu Jakub Hrabovský.

"Zákazníkovi je prakticky jedno, v jaké síti a pomocí jaké technologie získá přístup k mobilním službám. Zákazníka zajímá především kvalita a cena. I proto v současné chvíli analyzujeme všechny dostupné možnosti zajištění kvalitního vysokorychlostního přenosu dat s využitím například technologie WIMAX (umožňuje vysokorychlostní internet a přenosy dat), DVB-H (digitální televize přímo do mobilu) nebo jiných vyspělých komprimačních technologií, " řekl Novinkám Hrabovský.

Vodafone již nabízí možnost stahovat hudbu přes technologii EDGE. Licenci na provoz sítě třetí generace získal operátor loni za dvě miliardy korun a službu měl spustit do ledna 2008. [celá zpráva]

Operátoři Eurotel a T-Mobile spustili UMTS loni

Operátoři Eurotel a T-Mobile koupili licence na UMTS před pěti lety za dohromady 7,4 miliardy korun. [celá zpráva] Čas na spuštění byl do roku 2005. Firmy se s Českým telekomunikačním úřadem dohodly, že cenu splatí rychleji. Za to dostaly odklad do ledna 2006. Loni v březnu ČTÚ termín prodloužil dokonce ještě o další rok. [celá zpráva

UMTS ve zkratce

UMTS je označována za síť 3. generace. Nabídne podobné funkce jako současné GSM/GPRS či EDGE technologie. Důraz však klade hlavně na rychlý přenos multimediálních dat. Dosah UMTS signálu se pohybuje od 1 do 2 km od vysílače. Telefon vybavený UMTS si vystačí i s GSM pokrytím. Výrobní cena a velikost UMTS přístrojů by se od produktů připravených pouze pro GSM/GPRS/EDGE technologie příliš lišit neměla. Pro rychle se pohybující objekty UMTS nabízí rychlosti 144 Kb/s , 384 Kb/s pro pomalu se pohybující objekty a 2 Mb/s pro velmi pomalu se pohybující objekty uvnitř budov. UMTS by měl v budoucnu doprovázet standard WiMax s teoretickou rychlostí přenosu dat do 75Mbit za sekundu [podrobnosti zde].

T-Mobile spustil provoz UMTS loni v říjnu. [celá zpráva] Mobilní operátor Eurotel, který coby stoprocentní dceřinou firmu Českého Telecomu vlastní španělská Telefónica, spustil provoz své sítě třetí generace UMTS loni v prosinci. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků