Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Vlastníci lesů chtějí po státu peníze jako kompenzaci za rekreanty

Kvůli tomu, že čím dál víc lidí využívá lesy k rekreaci, sportu nebo třeba sběru plodů, by měl stát poskytovat majitelům lesa náhradu za případnou újmu způsobenou těmito aktivitami. Platba na hektar lesa by tedy měla souviset s určitými škodami a omezeními v hospodaření, uvedl předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) František Kučera.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Vlastníci lesů chtějí po státu peníze jako kompenzaci za rekreanty

„Myslíme si, že by to bylo od státu férové, aby vlastníkům lesa za tyto služby poskytl nějakou náhradu. Chceme o tom vést diskusi s příslušnými orgány,“ řekl Kučera s tím, že o možné výši náhrady se mezi odborníky debatuje. SVOL sdružuje 1150 vlastníků lesů, kteří obhospodařují asi 14 procent výměry všech lesů v Česku.

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) ale řekl, že o žádných takových náhradách pro lesníky neuvažuje. Podle něj by povinnosti ukládané majitelům lesů prostřednictvím zákonů a vyhlášek měly být zohledněny kupříkladu při vyplácení příspěvků na hospodaření.

Podle vyjádření lesníků teď lesní hospodářství dotují společnost. S požadavkem SVOL souhlasí i Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí v Přibyslavi. „Všichni počítají s tím, že lesy jsou k dispozici pro veřejnost, a nikdo za to lesníkům nic nedá,“ řekl. Vlastníci podle Svobody musí třeba opravovat lesní silnice, cesty a oplocení. Družstvo spravuje 5700 hektarů lesů.

Celostátní systém namísto krajského

Zástupci SVOL také trvají na svém dlouhodobém požadavku, aby o příspěvcích na jejich hospodaření přestaly rozhodovat kraje. Krajské samosprávy příspěvky většinou snížily a rozdělují je podle různých pravidel. Podle lesníků by měl být opět nastolen jednotný celostátní systém. Platby podle Kučery od té doby klesly z více než 270 miliónů na letošních 159 miliónů korun.

Bendl tvrdí, že kraje šetří na lesnících a peníze dávají jinam. Podle něj je potřeba vyvolat jednání s předsedou Asociace krajů Michalem Haškem (ČSSD). „Protože (hejtmani) to mají zcela v rukou, oni tu situaci mohou velmi jednoduchým způsobem napravit,“ řekl. Ministerstvo zemědělství by se podle něj začalo příspěvky zabývat až v případě, kdy by kraje spravedlivější systém plateb nevytvořily. „Což nepředpokládám,“ uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků