Hlavní obsah
Hokejbalisté Hostivaře ovládli čtvrtfinálovou skupinu mladšího dorostu a do semifinálového utkání si vybrali Letohrad. Foto: Photo Mikeska

Vláda zvýšila schodek veřejných financí o 22 mld. Kč

Vládní kabinet ve středu v noci schválil návrh ministerstva financí, který zvyšuje schodek veřejných financí ze stávajících 4,6 procenta na 5,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vláda na pokyn EU musela do schodku započíst i záruku 22 miliard, kterou stát v roce 1997 poskytl České národní bance. Deficit 5,2 procenta je maximální letošní možný.

Hokejbalisté Hostivaře ovládli čtvrtfinálovou skupinu mladšího dorostu a do semifinálového utkání si vybrali Letohrad. Foto: Photo Mikeska
Vláda zvýšila schodek veřejných financí o 22 mld. Kč

Vláda jej schválila v rámci nového konvergenčního programu, na jehož základě se země připravuje na přijetí eura v roce 2010. Program mají všechny země, v nichž jednotná evropská měna zatím neplatí.

Ministerstvo financí se dosud chlubilo, že země nebude mít se splněním slíbeného schodku žádný problém, nyní to ale tak nevypadá. Ze sedm let staré státní záruky 22 miliardy korun uhradil stát zatím pouze půl miliardy.  "Česká republika si je vědoma nezbytnosti dokončení reformy veřejných financí jako zásadního předpokladu pro splnění Maastrichtských kritérií," sdělil mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

V příštím roce by měl být deficit veřejných rozpočtů podle odhadů 4,2 procenta HDP, o rok později by měl klesnout na 3,6 procenta HDP a v roce 2007 na 3,3 procenta HDP. Pokud chce ČR splnit program a přijmout euro v roce 2010, musí mít schodek pod tři procenta v roce 2008 a poté ho už udržet.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků