Hlavní obsah
Logo BWM Foto: Michael Dalder, Reuters

Vláda uzavřela memorandum s BMW, bude jednat o půlmiliardové pobídce

Vláda v demisi schválila memorandum o spolupráci s německou automobilkou BMW. Na jeho základě by firma mohla dostat investiční pobídku 18,75 miliónu eur (asi 480 miliónů Kč) k vybudování testovacího centra na Sokolovsku. Mluvčí vlády Barbora Peterová řekla, že o žádosti o pobídku se bude ještě jednat.

Logo BWM Foto: Michael Dalder, Reuters
Vláda uzavřela memorandum s BMW, bude jednat o půlmiliardové pobídce

BMW plánuje do testovacího polygonu pro autonomní řízení investovat 250 miliónů eur, tedy asi 6,35 miliardy korun, a vytvořit několik set pracovních míst. Vývojové a testovací centrum bude zahrnovat více než 100 kilometrů zkušebních tratí včetně různých technických zařízení na celkové ploše přibližně 525 hektarů.

Společnost může obdržet pobídky ve formě hmotné podpory pro strategickou investiční akci do výše až deset procent nákladů, slevy na dani z příjmů, hmotné podpory vytváření nových pracovních míst a hmotné podpory rekvalifikace nebo školení zaměstnanců.

Nutnou podmínkou pro získání těchto pobídek je získání statutu strategické investiční akce. Za tímto účelem bude vypracován navazující materiál na jednání vlády, jakmile budou ze strany společnosti připraveny potřebné podklady v souladu se zákonem. V navazujícím materiálu budou také vyhodnoceny přínosy a náklady investiční akce.

Stavět by se mohlo za dva roky

Vláda by měla s BMW podepsat prohlášení o strategické spolupráci. Součástí prohlášení je záměr získat stavební povolení ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019 a zajistit zahájení provozu nejpozději ve čtvrtém čtvrtletí 2022. Vláda má zároveň uznat, že BMW potřebuje dokončit výkup pozemků od současných vlastníků do 31. prosince příštího roku, aby mohly být zahájeny práce.

Lokalita pro projekt se využívala jako výsypka při těžbě hnědého uhlí a po ukončení těžby Sokolovská uhelná začala s rekultivací. Karlovarský kraj už slíbil, že vybuduje napojení silnic a zázemí pro vývojové centrum. Podle odhadů to bude stát 40 miliónů korun.

Podobných polygonů by v Česku mohlo vyrůst více. Nedávno jiný projekt schválili zastupitelé Stříbra na Tachovsku. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků