Hlavní obsah
Budova ministerstva financí Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Vláda schválila rozpočet, zadluží stát o dalších 100 miliard

Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 100 miliard korun. Aktualizovaný návrh rozpočtu předložený ministerstvem financí po nedávném úspěšném schválení vládního balíčku daňových změn má proti původnímu návrhu výdaje a příjmy o 4,1 miliardy korun nižší. Jde už o třetí návrh rozpočtu pro příští rok.

Budova ministerstva financí Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Vláda schválila rozpočet, zadluží stát o dalších 100 miliard

Nový návrh snižuje o čtyři miliardy korun daňové příjmy a o 3,1 miliardy korun příjmy z pojistného na sociální zabezpečení. Předpokládá ale nové příjmy tři miliardy korun. Celkové příjmy návrhu jsou 1080,8 miliardy a výdaje 1180,8 miliardy korun.

V novém rozpočtovém návrhu počítá ministerstvo financí se zvýšením příjmů od Lesů ČR o dvě miliardy korun a se snížením výdajů kapitoly státní dluh rovněž o dvě miliardy. Výdaje všeobecné pokladní správy na státní záruky klesnou o 0,9 miliardy korun.

Ministerstvo práce by mělo příští rok podle schváleného návrhu vydat o 1,9 miliardy korun méně. Podle nového návrhu by se totiž mělo seškrtat 1,5 miliardy na podporách v nezaměstnanosti, 1,3 miliardy na nemocenských dávkách a 4,9 miliardy na dávkách v hmotné nouzi. Naopak o 5,3 miliardy víc by se ale mohlo vyplatit na dávkách státní sociální podpory a o půl miliardy víc na zaměstnávání postižených.

Výdaje klesnou, plat stoupne o 24 korun

Stát rovněž plánuje, že v příštím roce vydá na platy a další odměny za práci všech svých zaměstnanců o 324 miliónů korun méně než letos. Výdaje by tak měly klesnout proti letošku na 128,2 miliardy korun. Průměrný hrubý plat všech zaměstnanců placených ze státního rozpočtu by se měl zvýšit o 24 korun na 23 857 korun.

Prvním čtením nového návrhu státního rozpočtu na příští rok se bude Sněmovna zabývat příští středu 28. listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků