Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Vítkovice Steel

Vítkovice vydělaly oproti loňsku o čtvrt miliardy víc

Při udržení tržeb okolo 17 miliard korun loni strojírenská skupina Vítkovice Holding vytvořila konsolidovaný zisk předběžně 400 miliónů korun. Je to o 62,5 procenta více než v roce 2013. Informoval o tom v pondělí předseda představenstva a rozhodující vlastník společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík.

Ilustrační foto Foto: Vítkovice Steel
Vítkovice vydělaly oproti loňsku o čtvrt miliardy víc

Konsolidované tržby skupiny, kterou tvoří víc než tři desítky firem, jež zaměstnávají 7100 lidí, si loni podržely úroveň z roku 2013, tedy hodnotu okolo 17 miliard korun. Provozní výsledek hospodaření se zvýšil proti roku 2013 na 1,2 miliardy korun.

"Konsolidovaný zisk za rok 2014 dosáhl téměř 400 miliónů korun, což je meziroční růst o bezmála 250 miliónů. To je zvýšení na více než dva a půl násobek hodnoty z roku 2013," uvedl Světlík.

Na výsledcích skupiny se podílí více než 30 společností. Tahouny jsou Vítkovice Power Engineering s 25procentním podílem na tržbách, Vítkovice Heavy Machinery, Vítkovice Cylinders a Hutní montáže.

"Skupina operuje na pěti světadílech a vyváží do více než stovky zemí," uvedla mluvčí společnosti Eva Kijonková.

Spor o akcie

Podle nedávného rozhodnutí rozhodčího soudu musí Světlík zaplatit miliardáři Davidu Beranovi 1,69 miliardy korun s úroky za akcie strojírenského gigantu. Světlík považuje rozhodnutí za zmanipulované a podal trestní oznámení.

Šéf Vítkovice Holding bude muset podle Berana nicméně uhradit částku do tří dnů poté, co dostane písemné vyhotovení rozhodčího nálezu. Nemůže se proti němu odvolat. Světlík v červenci uvedl, že bude prostřednictvím soudů navrhovat odklad výkonu verdiktu a podá také žalobou na zrušení rozhodčího nálezu.

Spor o akcie společnosti Vítkovice Holding patří k nejsložitějším v českém byznysu. Beran a Světlík v minulosti spolupracovali, přibližně v roce 2005 se jejich cesty rozešly. Beran se rozhodl prodat 45 procent vítkovického holdingu Karlu Komárkovi a jeho skupině KKCG. Světlík ale transakci zpochybnil. Tvrdil, že má na akcie předkupní právo.

Po navýšení základního kapitálu se sporný Beranův podíl zmenšil na 11,25 procenta. Poté se rozběhl složitý soudní spor na několika frontách. Akcie skončily v soudní úschově u Okresního soudu pro Prahu-východ.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků