Hlavní obsah
Těžba dřeva. Ilustrační foto Foto: archiv, Právo

Vítězem miliardového tendru na lesnické práce je Babišova firma

Vítězem miliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva od roku 2015 je společnost Uniles ze skupiny Agrofert ministra financí a šéfa hnutí ANO 2011 Andreje Babiše.

Těžba dřeva. Ilustrační foto Foto: archiv, Právo
Vítězem miliardového tendru na lesnické práce je Babišova firma

Z 30 dosud uzavřených smluv na jednotlivých územních jednotkách má Uniles podepsáno osm smluv. Celkem se soutěžilo o 33 kontraktů pokrývajících asi pětinu lesů podniku, řekl ve středu mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. LČR patří polovina lesů v zemi.

Za Babišovým Unilesem se umístily se čtyřmi kontrakty lesnické společnosti Petra, Kloboucká lesní a LST. Celkem si kontrakty zatím rozdělilo 11 subjektů. Lesy ČR podepisovaly smlouvy výhradně s vítězi tendrů.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Naším cílem je vyhnout se jakémukoliv podezření z korupce či spekulacím o průběhu tendrů,“ uvedl k tomu generální ředitel LČR Daniel Szórád.

Babiš: Rozhodla cena

Babiš na tom, že jeho firmy soutěží o státní zakázky nic špatného nevidí. „Moje firmy obchodují transparentně. Podíl státních zakázek na obratu Agrofertu je 1,7 procenta a zprávu o tendru jsem se dozvěděl z médií. Jediné kritérium, které rozhodlo, byla cena,“ řekl ve středu ministr Právu.

V podnikání má Babiš široký záběr: od hnojiv a potravin až po média.

Babiš zahájil kariéru ve slovenském podniku zahraničního obchodu Petrimex Bratislava,  počátkem 90. let se podílel na založení české pobočky Petrimexu (později přejmenované na Agrofert). V roce 1995 musel z Petrimexu odejít, pozice v Agrofertu si ale udržel a firmu postupně ovládl.
Pod Babišovým vedením se z Agrofertu stala významná chemicko-potravinářská skupina, aktivní i v oblasti médií. Babiš je stoprocentním vlastníkem firmy, jedné z největších v ČR. Než byl v lednu jmenován ministrem, vzdal se svých funkcí v managementu.
Agrofert byl zpočátku zaměřen na obchod s hnojivy, poté se aktivity firmy rozšířily o zemědělské komodity, potraviny, pesticidy, chemikálie, suroviny a pohonné hmoty, lesnictví, angažuje se i v oblasti obnovitelných zdrojů energie a biopaliv.
Do skupiny Agrofert patří chemičky Precolor, Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Duslo (Slovensko) a SKW Piesteritz (Německo), mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Vodňanská drůbež, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam, maďarské pekárny i lesnické společnosti Uniles a Wotan Forest.
Mezi nejvýznamnější akvizice roku 2013 patřila kromě Mafry koupě německých pekáren Lieken, výrobce a dodavatele zemědělských technologií Farmtec a producenta dřevěných obalů Jilos.
Babiš investuje i do zdravotnictví, prostřednictvím investičního fondu Hatenberg koupil několik klinik pro umělou reprodukci.

Ještě jednu smlouvu by LČR měly podepsat tento týden. Na zbývající dvě dosud nepodepsané části veřejné zakázky podali účastníci tendru námitky. Lesy ČR námitky odmítly a stěžovatelé se obrátili na antimonopolní úřad.

„Termín uzavření smluv pro tyto dvě části tedy závisí na dalším postupu ÚOHS,“ uvedl Boublík. Podle informací ČTK na dvou námitkami napadených jednotkách vyhrály Uniles a LST. Pro Uniles představují vyhrané jednotky potenciální roční těžbu asi 300 tisíc metrů krychlových dřeva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků