Hlavní obsah
Hugo Chávez Foto: Reuters

Venezuela odřízla Ameriku od dodávek ropy

Venezuela uzavřela ropné kohouty americké společnosti Exxon Mobile. Venezuelská firma PDVSA se k zastavení dodávek rozhodla po úspěších Exxonu u mezinárodních soudů. V závislosti na tyto zprávy americká ropa ihned vystoupila o 24 centů na 93,02 dolaru za barel.

Hugo Chávez Foto: Reuters
Venezuela odřízla Ameriku od dodávek ropy

„Kvůli právnímu a ekonomickému nátlaku Exxonu vůči PDVSA jsme se rozhodli zastavit veškeré obchodní aktivity,“ stojí podle agentury Reuters v oficiálním prohlášení venezuelské společnosti.

Dodávky z Venezuely pro Exxon Mobile podle BBC představovaly dvě procenta, přesto to může firmě způsobit problémy.

Venezuela již v noci na pondělí předesílal, že se k uzavření dodávek chystá. „Vzkaz panu Bushovi, panu Nebezpečnému je: Zastavíme dodávky ropy,“ uvedl Chávez v emotivním televizním projevu.

Exxon Mobil, jedna z nejdůležitějších ropných společností v Americe, získala minulý týden soudní příkazy ke zmrazení aktiv venezuelské státní ropné společnosti PDVSA v hodnotě až 12 miliard dolarů (213 miliard Kč) po celém světě.

Ty mají americké firmě sloužit jako garance při venezuelském znárodňování ropných projektů v deltě Orinoka. Ke znárodňování se totiž Chvávez rozhodl v loňském roce.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků