Hlavní obsah
Americký bojový letoun F-15E Strike Eagle Foto: Profimedia.cz

Ve světě loni padlo na zbraně 1,6 biliónu dolarů

Celosvětové výdaje na zbrojní výdaje dosáhly v loňském roce rekordní sumy 1,6 biliónu dolarů (asi 27 biliónů korun). Uvedla to agentura Reuters s odkazem na zprávu Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI).

Americký bojový letoun F-15E Strike Eagle Foto: Profimedia.cz
Ve světě loni padlo na zbraně 1,6 biliónu dolarů

V roce 2010 zbrojní výdaje stouply o 1,3 procenta, což znamená zpomalení oproti roku 2009, kdy stouply o 5,9 procenta. Důvodem bylo zpomalení světové ekonomiky a finanční krize, která se dotkla i výdajů na zbrojení.

Výdaje v Evropě loni poklesly o 2,8 procenta na 382 miliard dolarů, protože vlády začaly brzdit rostoucí rozpočtové deficity. Největší škrty se podle SIPRI udály v malých ekonomikách střední a východní Evropy a v zemích jihovýchodní Evropy, například v Řecku.

„V průběhu roku 2011 i v následujících letech se očekává další snižování výdajů ve většině Evropy, přestože ve velkých ekonomikách bude mírné,“ připomněl SIPRI ve zprávě.

Výdaje Spojených států stouply

Spojené státy s nákladnými vojenskými operacemi v Afghánistánu a Iráku loni zvedly zbrojní výdaje o 2,8 procenta na 698 miliard dolarů. To je zhruba šestkrát tolik než druhá Čína. Za nejlidnatější zemí světa se seřadily Velká Británie, Francie a Rusko. V roce 2009 americké výdaje vzrostly dokonce o 7,7 procenta.

„Spojené státy zvýšily od roku 2001 vojenské výdaje o 81 procent," uvádí SIPRI s tím, že americké zbrojní výdaje loni činily 4,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Pro USA tak výdaje na zbraně představovaly největší ekonomickou zátěž, pokud se pominou země Blízkého východu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků