Hlavní obsah
Odboroví vůdci v čele demonstrace v Paříži Foto: Benoit Tessier, Reuters

Ve Francii je po stávce, život se vrací do normálu

Vlna masivních stávek je ve Francii zřejmě minulostí. Podle sdělení odborů se zaměstnanci všech 12 francouzských rafinérií, kteří v posledních týdnech stávkovali, rozhodli obnovit práci. Informovala o tom agentura AFP.

Odboroví vůdci v čele demonstrace v Paříži Foto: Benoit Tessier, Reuters
Ve Francii je po stávce, život se vrací do normálu

Během mnohadenních protestů proti nepopulární penzijní reformě zvyšující o dva roky odchod do důchodu došlo mimo jiné k blokování skladů pohonných hmot, což značně ochromilo francouzské hospodářství. Již ve čtvrtek mělo ale podle úřadů dostatek benzínu a nafty 85 procent čerpacích stanic.

Stávky na železnici podle všeho v pátek již také ustaly. Ukončení stávek bylo hlášeno i z dalších sektorů a míst; do práce se například vrátili po desítce dní popeláři v Toulouse na jihozápadě země.

Stávky polevily poté, co se ve čtvrtek do protestních akcí zapojilo mnohem méně lidí než v předchozích dnech. Lokální stávka podle AFP probíhala v pátek například ještě u Aix-en-Provance, kde asi 300 lidí blokovalo přístup k místnímu logistickému centru.

Nikdo nevyhrál ani neprohrál

Reformu už ve středu bez ohledu na protesty schválil parlament a vláda vyzvala odbory k respektování vůle zákonodárců. Kabinet zároveň nabídl diskusi o dalších sociálních otázkách, především o zaměstnanosti mladých a starých obyvatel.

"Naše odbory nevyhrály, ale ani nic neprohrály. Dokázaly mobilizovat skupiny obyvatel a veřejné mínění proti reformě, kterou považujeme stále za nespravedlivou," uvedl Mohamed Touis z odborové organizace CFDT.

Většina Francouzů podle průzkumů pokládá podobu důchodové reformy za nespravedlivou a podporovala protesty, ale současně krok vlády považuje za nezbytný. Kabinet při prosazování reformy varoval, že v důsledku stárnutí obyvatel a prohlubování státního deficitu by v příštích letech hrozilo zhroucení důchodového systému. V důsledku těchto opatření klesla popularita prezidenta Sarkozyho mezi Francouzi na 29 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků