Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Alexei Nikolsky/RIA Novosti/Kremlin, Reuters

V Rusku nechtějí ničit západní potraviny, jak nařídil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby se zabavené západní potraviny, na které se vztahuje embargo, likvidovaly. Opoziční i vládní politici by je ale raději posílali povstalcům na Ukrajinu nebo dali na charitu.

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Alexei Nikolsky/RIA Novosti/Kremlin, Reuters
V Rusku nechtějí ničit západní potraviny, jak nařídil Putin

Ruští úředníci si lámou hlavu, jak splnit příkaz prezidenta Vladimira Putina o povinné likvidaci západních potravin dopravených do Ruska navzdory vyhlášenému embargu. Jde o zboží ze zemí, které proti Rusku vyhlásily sankce za anexi ukrajinského Krymu a podporu donbaských rebelů. Kreml nařídil odvetu a vyhlásil proti Evropské unii a Spojeným státům sankce ve formě potravinového embarga.

Zákaz dovozu západních potravin vyhlásila Moskva loni v srpnu a letos nařízení prodloužila o další rok. Evropští exportéři, zejména z pobaltských zemí a Polska, si ale často našli cestu, jak ruský trh neztratit. Zboží bylo na ruských hranicích fiktivně deklarováno jako tranzit, případně v Bělorusku nebo Kazachstánu zbaveno výkazu o místě původu. S oběma zeměmi Rusko spojuje celní unie.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zakopat nebo spálit

Putin se před týdnem rozhodl s těmito praktikami skoncovat. Vydal dekret, podle něhož musejí ruské úřady embargované zboží fyzicky likvidovat všude, kde na něj narazí - v hraničních celních prostorech, ale i ve vnitrostátních skladech a dokonce i v maloobchodní síti. Premiér Dmitrij Medveděv navíc v úterý pohrozil, že seznam zemí vystavených ruskému embargu se může ještě rozšířit.

Putinův dekret vyvolal v Rusku údiv a krajně neobvyklou kritiku dokonce i mezi poslanci vládní strany Jednotné Rusko a ve státních médiích. Objevují se návrhy potraviny nelikvidovat, ale posílat povstalcům ve východoukrajinském Donbasu, případně do chudých rozvojových zemí.

Kreml je ale, zdá se, neústupný. Podle středeční zprávy agentury TASS na ruském Dálném východě chtějí embargované zboží zakopávat do země. Jinde čeká evropské potraviny likvidace ve spalovnách, případně uložení na skládku.

V povolžské Samaře podle ruské agentury RBK zachytili první "kontraband" podléhající zničení v úterý. Více než 100 tun vepřového údajně zlikvidovali v místní kafilerii. V uralském Čeljabinsku zase zničili zásilku polských jablek. Ze světa je prý sprovodili s pomocí těžké techniky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků