Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: , Novinky

V Praze letos už podruhé zdraží voda

V Praze opět zdraží voda, lidé za ni zaplatí 85,18 koruny za metr krychlový. Naposledy cena vodného a stočného stoupla od letošního ledna na současných 79 korun za metr krychlový. Zdražení v úterý na svém jednání schválili radní hlavního města. Vysvětlují ho potřebou investic například do nové čističky.

Ilustrační foto Foto: , Novinky
V Praze letos už podruhé zdraží voda

Naposledy voda zdražila od ledna pouze o inflaci, což dovoluje smlouva mezi Pražskou vodohospodářskou společností (PVS), kterou vlastní Praha, a Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK). Nyní o zdražení rozhodlo samo město. Cena v Praze tak stoupne mírně nad celostátní průměr, který letos činí zhruba 83 korun.

Podle nového ceníku tak Pražané zaplatí na vodném 46,75 koruny za metr krychlový a na stočném 38,43 koruny. Vodné se tak zvedlo o další více než dvě koruny, stočné o více než tři koruny. Celkem by pak Praha měla letos získat oběma zdraženími o 440 miliónů korun víc než loni, kdy to bylo asi 1,9 miliardy korun.

Peníze na čističku

První letošní zdražení vody provedly PVK, které její cenu zvýšily o inflaci, což jim umožňuje smlouva, kterou mají uzavřenou s majitelem vodovodní sítě, PVS. Magistrát vodné a stočné nad rámec zdražení PVK loni na podzim nezvýšil.

„Po navýšení prostředků směrem k obnově vodohospodářského majetku jsme volali delší dobu, protože stav vodohospodářské infrastruktury není již delší dobu udržitelný. Je nezbytné financovat již probíhající výstavbu nové čistírny odpadních vod a současně rekonstrukci stávající,“ řekla pražská radní Jana Plamínková (STAN).

„Je nutné zvýšit tempo obnovy dnes již zastaralého vodohospodářského majetku, který se nachází vinou nedostatečné obnovy v dlouhodobě neúnosném a pro bezpečnou dodávku pitné vody neakceptovatelně rizikovém stavu. Ráda bych zdůraznila, že uvedeným navýšením nedojde k navýšení zisku PVK ze skupiny Veolia, ale k rychlejší obnově vodohospodářské infrastruktury města,“ dodala.

„Pražské vodovody a kanalizace nebyly iniciátorem tohoto kroku, ke zvýšení ceny od 1. dubna dochází na základě požadavku rady hlavního města," potvrdil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Vodu v Praze distribuuje PVK, která si pronajímá vodovodní infrastrukturu od PVS. Vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia. Smlouva platí do roku 2028. Z tržeb pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vracejí zhruba dvě miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků