Hlavní obsah

Už šest Čechů je mezi dolarovými miliardáři

Mezi dolarové miliardáře se už řadí podle žebříčku zveřejněného časopisem Forbes šest Čechů. Ke čtyřem českým zástupcům s majetkem v hodnotě přesahující miliardu dolarů, zveřejněným v březnovém žebříčku, nově přibyli další dva – majitel skupiny CPI Radovan Vítek a majitel těžební skupiny Czech Coal Pavel Tykač.

Už šest Čechů je mezi dolarovými miliardáři

Nejbohatším Čechem podle Forbesu zůstává majitel finanční skupiny PPF Petr Kellner. Hodnotu jeho majetku časopis vyčíslil na 208 miliard korun. V posledním vydání celosvětového žebříčku byl Kellner 106. nejbohatším člověkem planety.

Šéf Agrofertu Andrej Babiš

Foto: Petr Hloušek, Právo

Na druhé místo v Česku řadí Forbes majitele holdingu Agrofert Andreje Babiše s majetkem o hodnotě 40 miliard korun. Vítek se zařadil na třetí místo s majetkem oceněným na 38,8 miliardy korun, Tykač byl čtvrtý se jměním 33 miliard korun.

Podnikatel Radovan Vítek

Foto: Milan Malíček, Právo

Na páté místo klesl dosud třetí nejbohatší Čech Zdeněk Bakala. Jeho majetek, který Forbes vyčíslil na 26,9 miliardy korun, se snížil kvůli poklesu hodnoty akcií těžební společnosti NWR, kterou vlastní Bakalova skupina BXR. Šestý je majitel skupiny KKCG Karel Komárek s majetkem o hodnotě 20 miliard korun.

Pavel Tykač

Foto: Jan Handrejch, Právo

Pokud by si šestice nejbohatších Čechů své jmění udržela do konce roku, dostala by se do tradičního seznamu nejbohatších lidí světa, který Forbes pravidelně zveřejňuje. Česko by v takovém případě mělo na seznamu nejvíc zástupců ze zemí střední Evropy.

Deset nejbohatších Čechů
pořadí
jméno
společnost
hodnota majetku (v mld. Kč)
1.
Petr Kellner
PPF
208
2.
Andrej Babiš
Agrofert
40
3.
Radovan Vítek
CPI
38,8
4.
Pavel Tykač
Czech Coal
33
5.
Zdeněk Bakala
BXR
26,9
6.
Karel Komárek
KKCG
20
7.
Marek Dospiva
Penta
12,5
8.
Jaroslav Haščák
Penta
12,5
9.
Jiří Šmejc
Home Credit
11,9
10.
Tomáš Chrenek
Moravia Steel
11,5
Zdroj: Forbes
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků