Hlavní obsah
Američtí kongresmani při projevu Baracka Obamy. Ilustrační foto Foto: Jose Luis Magana, Reuters

USA mohou být v polovině října bez peněz

Pokud zákonodárci urychleně neschválí zvýšení dluhového stropu, mohou se Spojené státy už v polovině října dostat do situace, že nebudou moci platit své účty. V dopise pro představitele Kongresu to uvedl ministr financí Jack Lew.

Američtí kongresmani při projevu Baracka Obamy. Ilustrační foto Foto: Jose Luis Magana, Reuters
USA mohou být v polovině října bez peněz

„Kongres by měl jednat co nejrychleji, aby ochránil dobré jméno Ameriky,“ napsal Lew a vyzval zákonodárce, aby jednali ještě dříve, než se riziko krachu bezprostředně přiblíží.

Dluhový strop byl naposledy zvýšen v lednu a nyní činí 16,7 biliónu dolarů (zhruba 321,4 biliónu korun). Pokud vláda dosáhne tohoto stropu, nesmí si dále půjčovat.

Vláda již podnikla řadu úsporných opatření, aby si zajistila dostatek peněz, včetně toho, že zastavila investice do penzijních fondů pro státní zaměstnance. Navzdory všem krokům však podle Lewa dosáhne úvěrového limitu v polovině října, kdy jí zůstane zhruba 50 miliard dolarů, což je částka, která může být vyčerpána za jeden den.

Jednání jsou napjatá

Původní odhady vlády počítaly, že Kongres bude muset zvýšit strop zadlužení na počátku září. Příznivý ekonomický růst však zvýšil příjmy z daní, a poskytl tak více času na dojednání zvýšení stropu. Nezávislý rozpočtový výbor Kongresu na rozdíl od ministra financí odhaduje, že by vláda mohla vyčerpat svoji současnou úvěrovou kapacitu až v listopadu letošního roku. Odhad výboru je v souladu s prognózami soukromého sektoru, napsala agentura Reuters.

Související témata

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Symbolem Republikánské strany je slon. Organizace v některých státech však používají orla.

Foto: Profimedia.cz

Maskotem amerických demokratů je od roku 1837 osel, někde však i kohout.

Foto: Profimedia.cz

Jednání mezi Bílým domem a republikány v Kongresu o dluhovém stropu, výdajových škrtech a dalších fiskálních záležitostech jsou velmi napjatá. Vášnivý byl spor o zvýšení dluhového stropu v srpnu 2011, kdy obě strany dosáhly kompromisu až v den, kdy si vláda mohla naposledy půjčit peníze. Ratingová agentura Standard & Poor’s kvůli tomu vůbec poprvé zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti USA, což vyvolalo nestabilitu na finančních trzích.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků